Recenze: Primal Scream rezignovali na rádiové hity, přesto se stále posouvají vpřed

Jan Mazura Jan Mazura
31. 3. 2016 9:05
Nové album skotské kapely představuje zcela dle očekávání krok do neprobádaných hudebních končin. Přestože deska Chaosmosis postrádá silné hity, jako celek vyznívá dobře a je z ní cítit neustávající potřeba Primal Scream posouvat se stále vpřed.
Primal Scream
Primal Scream | Foto: ČTK

Fanoušky znalé Primal Scream nepřekvapí, že nové album Chaosmosis na pozitivně hodnocené More Light z roku 2013 nenavazuje. Neudiví je ani to, že osmatřicet minut hudby evokuje spíše osm let starou nahrávku Beautiful Future. Pro tuto kapelu jsou radikální změny hudebního směřování časté a inspirace vlastními dřívějšími počiny již běžnou záležitostí. Letošní album do tohoto vzorce přesně zapadá.

Primal Scream – Chaosmosis
Primal Scream – Chaosmosis | Foto: Warner Music

Za kreativními změnami stojí jako vždy ústřední tvůrčí dvojice: zpěvák Bobby Gillespie a kytarista Andrew Innes, sehraný tým již od konce osmdesátých let. Jejich vizi jim pomáhají realizovat další členové kapely a také několik neočekávaných hostů.

Vokály nazpívalo kalifornské sesterské trio Haim a píseň Where the Light Gets In, jeden ze dvou singlů, je duetem Gillespieho s mladou americkou zpěvačkou Sky Ferreirou. Třetím a nejoriginálnějším hostem je pak klasická sopranistka a vůbec všestranná hudebnice Rachel Zeffira, která přispěla do třech skladeb.

Celkem deset příjemně melodických písní se nese z velké části v synth-popovém duchu s občasnými odbočkami k akustické (Private Wars), skutečně taneční (Feeling Like a Demon Again) nebo temně elektronické poloze (When The Blackout Meets The Fallout). Díky relativně krátké stopáži celku působí všechny skladby koncentrovaně, rozumně osekané jen na to nejnutnější. Jedna střídá druhou bez zbytečných průtahů, předeher, meziher či doher.

Problémem některých tracků je sice nejasně laděná produkce – zní to opravdu zastarale nebo jen stylově retro? – nicméně to vše je výsledkem snah muzikantů experimentovat a držet krok s děním na současné hudební scéně. A to by byla chyba jim vytýkat. Skutečnou novinkou v tvorbě Primal Scream jsou ovšem intimní a osobní texty. Například v I Can Change je Gillespie citlivý tak, jako ještě nikdy.

Chaosmosis vyznívá dobře zejména jako celek. Trochu postrádá silné hity, ovšem kombinace syrových syntezátorů (evokujících ranou kapelní tvorbu), rocku a starého i nového britpopu zaručuje kontrast, který udrží pozornost a zájem po celou dobu poslechu.

Ne každá deska zkrátka musí být přeplněna rádiovými singly, existují i jiné koncepty, jak dnes dokazují Primal Scream. Je to ovšem v první řadě neustávající potřeba posouvat se stále vpřed a adaptovat se na nové hudební trendy, za co stárnoucí Skotové zasluhují ocenit.

Hodnocení: 80 %

Primal Scream - Where The Light Gets In | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 27 minutami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 49 minutami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy