Recenze: Placebo přivedli v Praze fanoušky k nirváně. Vzpomínali i na Davida Bowieho

Jan Mazura Jan Mazura
9. 11. 2016 9:56
Slavná britská kapela Placebo slavila v úterý večer v pražském Foru Karlín 20 let od vydání prvního alba. Byl to vynikající koncert největších hitů skupiny, píše Jan Mazura.
Placebo
Placebo | Foto: ČTK

Původem velšské trio The Joy Formidable v roli předkapely dobře posloužilo jako důkaz, že tvrdá hudba nemusí jít ruku v ruce s arogantní image nebo písničkami chudými na melodie. Příjemný hlas zpěvačky Rhiannon „Ritzy“ Bryan i kosmické zvuky její kytary do plného karlínského sálu dobře přenášel skvělý zvuk. Předvedli pěkný set v rozumné délce pětadvaceti minut.

Zvláštní spojkou ke koncertu Placebo byla projekce klipu Every You, Every Me s hudbou z playbacku. Teprve pak na scénu kapelu uvedlo video „dvacet let v sestřihu“. Kultovní britská formace letos totiž slaví dvě dekády od vydání svého prvního alba a aktuální turné je ohlédnutím za největšími hity. Na scéně je jinak už od roku 1992.

Nad očekávání dobrý zvuk vydržel plus minus i po zbytek večera. Z produkce celkem šestičlenné kapely – ústřední dvojici Brian Molko a Stefan Olsdal doplňují čtyři osvědčení spoluhráči – se nestal tolik běžný chuchvalec hluku a úvodní Pure Morning nebo Jesus’ Son vyzněly skvěle. V Molkově bezchybném zpěvu šlo rozeznat každé slovo.

Jako frontman strhává všechnu pozornost na sebe, ovšem přirozeně. Nemusí exhibovat, bez obav může jiným členům dát hodně prostoru a stejně je veškerá pozornost upřena na něj. Jeho sympatický „floutkovský“ projev pak dokreslují humorně agitační oslí můstky k písničkám. Působí sice trochu strojeně, ale ne nemístně.

Povýšeností zavání akorát dlouhé vyhřívání se v potlesku, za který navíc poděkoval jen výjimečně. Alespoň že Without You I’m Nothing, svou vzpomínku na Davida Bowieho a spolupráci s ním, zakončil slovy „thanks, David“. Fanoušci Placebo ale nejsou žádné třasořitky a drsnější projev je bezpochyby nerozhází.

Na vizuální image kapela jinak příliš nedá. Všichni jsou oděni v černém a nijak se nepředvádí. Jistě i kvůli soustředění na hudbu je spolu kapela už tak dlouho.

Střední část koncertu byla temnější a méně znalým mohly písničky začít splývat. Energický závěr strhujícího dvouhodinového koncertu rozjela po emotivní Lady of the Flowers skladba For What It’s Worth. Úplně na závěr punk–rockovou tvář Placebo nahradila téměř noisová.

Občas se stane, a to zejména mezi rockovými kapelami, že některá z nich naživo upřímně překvapí svou profesionalitou, nasazením a že strhne svým výkonem. A přesně to byl případ úterního večera. Z průměrně zapálených fanoušků se v průběhu večera stali skalní, již zapálení prožívali nirvánu.

Turné Placebo s největšími hity také odlišuje od koncertů jiných legend jedna zásadní věc: nehrají to nejlepší jen proto, že už na nic lepšího, nebo alespoň nového nemají. Výroční „best of“ turné je pro kapelu bezpochyby důstojný mezník, ale rozhodně ne poslední.

Hodnocení: 100 %

 

Právě se děje

před 28 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy