Recenze: Osobní texty, nadsázka a silné melodie dělají z novinky Robbieho Williamse vynikající album

Jan Mazura Jan Mazura
9. 11. 2016 7:10
Zpěvákova jedenáctá deska Heavy Entertainment Show má jen pár slabších míst. Ta se v záplavě hitů navíc snadno ztratí. „Je dospělejší, upřímnější a vyrovnanější, ale pořád stejně zábavný a charismatický,“ píše Jan Mazura o jeho nové desce, kterou příští rok v létě představí naživo i v Praze.
Robbie Williams
Robbie Williams | Foto: ČTK

Těžko říct, jakou show si pod přívlastkem „heavy entertainment“ konkrétně představit. Patrně ohromující a nezapomenutelnou, na kterou Robbie Williams v roli humorně sebestředné a extrovertní hvězdy zve v úvodní skladbě. A dostojí svého slova? V zásadě ano.

Falešně láskyplná děkovná řeč desku také uzavírá a tehdy je Robbie ještě povýšenější, i když samozřejmě stále v nadsázce. Ostatně řada nejsilnějších songů Williamsova nového alba – a že jich není málo – je plná přehnaného humoru, ironie a posměvačné kritiky. Že jimi zpěvák ve skutečnosti maskuje hluboké pochybnosti o sobě samém, je už věc jiná.

Leccos ukrývá také píseň Party Like a Russian, hlavní singl desky. Jeho ruská tematika možná leckterému českému posluchači napřed nebude po chuti, navíc když Williams popřel, že by snad šlo o kritiku Putinovy vlády. Jenže ztvárnění takřka carské zhýralosti v klipu, slovní metafora s matrjoškami či narážky na bezmezné bohatství hrstky vyvolených hovoří jasně a našincův počáteční odpor tak rychle zaženou.

Dvaačtyřicetiletý Williams je také až překvapivě otevřený. V povedené Love My Life nebo výrazně energických Bruce Lee a Motherfucker jasně odkrývá své psychické strasti, které ho celá léta provázejí – kromě nedostatku sebedůvěry také přecitlivělost a sklon k závislostem. Ostatně už z fotografie na obalu, kde stojí sám proti sobě v boxerském ringu, je jasné, že svůj vnitřní boj ještě nemá vyhraný.

Hudebně se nebojí přitvrdit nebo se naopak přihlásit k odkazu klasického britpopu, nicméně většinou se drží svého typického stylu. Desce také prospívá vliv americko-kanadského písničkáře Rufuse Winwrighta, který se autorsky i pěvecky podílel na psychedelicky absurdním Hotelu Crazy, perle druhé půlky alba, a ruku k dílu přiložil ještě v Sensational. Převažující hity naštěstí zcela zastíní zbylých pár „vycpávkových“ písní jako Mixed Signals nebo pop-funkovou Sensitive.

Po dvou oficiálních kompilacích a jednom jazzovém albu se Robbie Williams vrací s plnohodnotnou pop-rockovou novinkou. Je dospělejší, upřímnější a vyrovnanější, ale pořád stejně zábavný a charismatický. Jeho psychické trable jsou mu zásadní inspiraci a Heavy Entertainment Show by mu boj s nimi mohla pomoct vyhrát. Snad bude mít co říci i pak.

Hodnocení: 90 %

Robbie Williams: Party Like A Russian | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 3 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy