Recenze: Oceán bez Muka funguje i v klubu. Nutně ale potřebuje novou generaci fanoušků

Daniel Maršalík
16. 6. 2016 13:19
Skupina Oceán slaví vydání studiové desky po třiadvaceti letech třemi koncertními křty. Ten první proběhl ve středu v pražském klubu Roxy. Kapela album Ve smíru pokřtila symbolicky mořskou vodou a zjišťovala, jak nové písně budou fungovat mezi těmi staršími a prověřenými.
Jitka Charvátová
Jitka Charvátová | Foto: Tomáš Klíma

Jako první se na pódiu objevil Petr Kučera a na klávesy spustil Intro, při kterém se k němu postupně připojili Jan Vozáry a Petr Hons. To už skalní fanoušci českobudějovické kapely začali odpočítávat: „10, 9, 8, 7, ….1, Oceááááán“, přesně tak jak se to dělávalo v dobách největší slávy Oceánu ještě s Petrem Mukem u mikrofonu.

Pak už za tónů novinky Půlměsíc přišla i zpěvačka Jitka Charvátová, která v bílých šatech působila kontrastně k černě oděným muzikantům. Na hlavě měla klobouk ve tvaru květu leknínu, který zdobí i obal novinkového alba Ve smíru. Oceán v roce 2016 opět získal určitý styl, který pro něj byl typický na začátku devadesátých let a který postrádal při comebacku před pěti lety.

Pro kapelu, která v posledních letech těžila hlavně z minulosti, muselo být vzrušující čekání, jak fanoušci přijmou nové písně. A zhruba z poloviny zaplněný klub reagoval nadšeně při každé skladbě a zpíval spolu s Charvátovou všechny texty a nezáleželo na letopočtu jejich vzniku.

Desku Ve smíru reprezentovalo kromě Intra hned šest písní a aktuální singl Bludný Holanďan kapela zahrála dokonce dvakrát. Přehrála i největší hity jako Dávná zem, Prázdná ulice, Noc je jako nebo Čas. Otázkou bylo, zda dojde i na Ráchel, které se Charvátová pro respekt k Petru Mukovi dlouho vyhýbala. Nejslavnější zářez Oceánu nakonec zazněl v přídavcích a ukázal, jak kapela před čtvrtstoletím předběhla dobu. Specifický zvuk Oceánu působil tehdy jako zjevení a i nyní zní velmi moderně.

Na torzu původních fanoušků Oceánu byla vidět radost, že část jejich hrdinů je zpět. Ti, co přišli do Roxy, přijali i Jitku Charvátovou, která za svůj výkon nakonec sklidila největší potlesk. Nadšení se z hlediště vracelo zpět na jeviště. Nejvíce to bylo znát na Petru Kučerovi, který s postupem času stále emotivněji promlouval k publiku. Škoda jen, že kapele se zatím nedokázalo přilákat i nové posluchače, a tak jejich vystoupení spíš než jako koncert působí jako sraz abiturientů po 25 letech.

První ze tří křtů alba Ve smíru ukázal, že kapela je ve skvělé formě, že se může spolehnout na bezchybný zpěv Jitky Charvátové, že stále má své věrné publikum a že nové písně dobře doplňují starší hity. Otázkou je, zda se Oceánu na čerstvý repertoár podaří získat i nové posluchače. Zasloužil by si to.

Oceán - Prázdná ulice | Video: YouTube

Hodnocení: 80 %

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy