Recenze: Support Lesbiens natočili jedno z nejlepších poprockových alb roku. Jen nesmí zpomalit

Jarda Konáš
Aktualizováno 9. 11. 2015 23:31
Král je mrtev, ať žije král! Toť motto, které uvádí novou desku Support Lesbiens. Promítlo se do jejího názvu, obsahu prvního singlu i obalu, jemuž vévodí motiv spadlé koruny. A nejde o žádné plácání do větru, o jisté privilegium si totiž kapela řekla hodně hlasitě. „K.I.D. je bez přehánění jedno z nejlepších poprockových alb letošního roku. Melodikou tíhne víc k popu, zvukem k rocku, nabízí ale silné skladby dokazující, že současné Support Lesbiens baví hrát,“ píše v recenzi Jarda Konáš.
Support Lesbiens
Support Lesbiens | Foto: archiv kapely

Recenze – Dá se pochopit, že několik let po „supportím“ rozdvojení se stále řeší, která skupina je vlastně ta původní a že ten konflikt vytane na mysli prakticky hned, kdy na Support Lesbiens přijde řeč.

K.I.D. je deska, která má potenciál alespoň trochu nasměrovat diskuzi o krok dál nebo ji v lepším případě utlumit. Nabízí totiž jasně definovaný zvuk, silné melodie a kytarový pop rock, který má zkrátka koule. Nejdůležitější je, že současní Support Lesbiens nejsou jen „těch pár lidí okolo Hynka Tomana“, jak občas zaznívá v diskusích. Po prostudování bookletu totiž zjistíme, že se na autorství nových skladeb jednotliví členové podíleli stejnou, či dokonce větší měrou než kytarista.

Support Lesbiens
Support Lesbiens | Foto: archiv kapely

Znamená to jediné, hudebníci si sedli, chemie zafungovala a vyvrací teorie o Tomanově holé potřebě táhnout to mocí mermo dál – desky vzniklé z takového popudu zní totiž úplně jinak.

Jsou to především svižnější a hutnější věci, které zvedají úroveň poslechu vysoko nad standard současného tuzemského kytarového popu.

Otvírák K.I.D., následující Burn nebo třeba Paranoid schovaná až ke konci nejen že člověka rozhýbou, ale dostaví se i lítost, že po takových věcech nesáhne rádio. Skladby z nové desky jsou totiž přesně tím obsahem, který by celoplošné stanice ve vlastním zájmu měly nasadit. Nezaujaté zaujme, zaujaté přesvědčí, že se český éter přeci jen trochu rozhýbal. No, nechme se překvapit, třeba to vyjde.

Trochu horší je to u pomalejších skladeb. Nedá se říct, že by to byla přímo vata, ale je potřeba varovat dopředu – kdo nemůže vystát slaďáky, bude kousky jako River pravděpodobně přeskakovat. A málo platné, že jsou přitom postavené na silných refrénech, ta jiskra tam někomu zkrátka bude chybět.

Zajímavé je, že K.I.D. opakuje (nikoliv kopíruje, to je časově vyloučené) model nedávné studiovky Mekyho Žbirky. Jde tedy o dvojalbum, kde první cédéčko je regulérní deska a na druhé placce je pár skladeb ještě přezpíváno do češtiny. Že „Supportům“ víc svědčí angličtina, napovídá už fakt, že se české texty ani nedostaly do bookletu. Přesto se na samotném konci schovává další zajímavý singl Skořicová, kde hostuje Iva Pazderková.

K.I.D. je bez přehánění jedno z nejlepších poprockových alb letošního roku. Melodikou tíhne víc k popu, zvukem k rocku, nabízí ale silné skladby dokazující, že současné Support Lesbiens baví hrát a mají i dobré nápady. A ještě jedna věc při poslechu vytane na mysli – chuť si to jít poslechnout naživo. Kolik takových desek jste v poslední době slyšeli?

Hodnocení: 80 %

Support Lesbiens - K.I.D. | Video:
 

Právě se děje

před 31 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy