Recenze: Novinka Circusu Problem míří spíš na tanečníky než posluchače. Na koncert ale naláká

Jan Mazura Jan Mazura
2. 11. 2016 11:33
Na třetí album Inner Fools se kapele podařilo dostat velkou část atmosféry jejích klubových vystoupení i divokou žánrovou směs vycházející z balkánské dechovky. Nejpřesvědčivější ale zůstávají naživo.
Circus Problem
Circus Problem | Foto: archiv kapely

Pražské šestici Circus Problem rozhodně nechybí energie. Jasně je to znát z její poslední desky, ale i z jejího fungování. Konstantně je totiž na turné. Novinka Inner Fools má díky tomu víc atmosféry, než je pro alba jiných, zejména „koncertních“ skupin běžné.

Sami členové svou hudbu označují jako disco–balkán. Pestrá směs má však i další příměsi. Figury dechových nástrojů evokují klasické ska, zatímco klarinetové vyhrávky Bohdana Skibinského vnášejí do písniček prvky jazzu nebo electro swingu (Tvůj den). Směrem ke klezmeru či romské hudbě zase kapelu vychylují živelné housle Martina Sedláka.

Muzikanti umí dobře vystihnout podstatu různých stylů a svůj vlastní rukopis na ně úspěšně naroubovat. Jen ve dvou případech je výsledkem sterilní a nepříliš důvtipná „tucka“ (Hledáš, Kornoutek).

Texty jsou přibližně napůl české a anglické, tematicky spíše zábavné než závažné, ale některé rýmy v hlavě i tak utkví na první poslech.

Při zpěvu v angličtině má zpěvák a akordeonista Jiří Čevela východoevropský přízvuk – snad jen kvůli jakési balkánské stylovosti... V Open Mind, nesoucí se v duchu reggae, pak slyšíme pro změnu angličtinu jamajskou, zřejmě potvrzující hravý záměr než neznalost cizího jazyka. Práce s přízvuky je zábavná, ale srozumitelnost paradoxně příliš neusnadňuje.

Jak dokazují instrumentální mezihry On the Road a Opa Karpaty, cirkusáci jsou dobří muzikanti a mají potenciál dělat do budoucna hudbu, která ještě více uspokojí vnímavější posluchače, a ne především tanečníky, jako je tomu nyní. Nemuseli by kvůli tomu ani slevit z přístupnosti a intenzity své tvorby.

To však nelze příliš očekávat. Circus Problem patří ke druhu kapel, jejichž síla tkví především v energii celého „šramlu“ než v citlivosti, zvukové a skladatelské sofistikovanosti nebo slovesné lyričnosti. A Inner Fools ke křepčení skutečně svádí od první vteřiny. Koncert těžko nahradí, ale k jeho návštěvě určitě naláká.

Hodnocení: 60 %

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy