Recenze: Róisín Murphy pěveckou invenci vyčerpala, stále však vytváří úchvatné zvukové světy

Jan Mazura Jan Mazura
20. 7. 2016 11:32
Čtvrtá sólová deska irské zpěvačky s názvem Take Her Up to Monto obsahuje materiál natočený během stejné session jako loňská Hairless Toys. Vnímá-li posluchač obě alba jako jeden celek – pomyslné dvojalbum –, vyznívají perfektně. Pro nezasvěcené může být novinka uchopitelná hůře. Více v recenzi Jana Mazury.
Róisín Murphy
Róisín Murphy | Foto: Profimedia.cz

Bývalá členka elektronického dua Moloko předkládá další výsledek své spolupráce s dlouhodobým hudebním partnerem Eddiem Stevensem. Spolu napsali a do finální podoby dostali všech sedmačtyřicet minut materiálu.

Róisín Murphy
Róisín Murphy | Foto: ČTK

Take Her Up to Monto je vyváženou kombinací synthpopu a skutečně artificiální tvorby, držící se celou dobu spíše v ponurém a teatrálně hrůzostrašném duchu à la David Bowie. Syrové analogové zvuky kontrastují s akustickými nástroji, takřka filmovými zvukovými efekty a vrstevnatými vokály.

Do posledního detailu propracovaná produkce není ovšem naskrz nahrávkou pouze zkopírovaná a každý další song překvapí několika výraznými neoposlouchanými prvky. Po silném úvodním singlu Mastermind se v rytmu prapodivného swingu rozhoupá Pretty Gardens a s neklišovitými rytmy si Murphy hraje i nadále: sofistikovaností překvapí Thoughts Wasted nebo výrazná Lip Service s názvuky bossa novy.

Druhý singl Ten Miles High nepatří k nejsilnějším, nicméně zaujme videoklipem, který režírovala sama zpěvačka.

Aby kreativity nebylo na desce málo, jako předposlední track zařadila Nervous Sleep, téměř osmiminutovou píseň, či spíše sonickou koláž hodnou svého názvu. Závěrečná Sitting and Counting se pak sice nese v pozitivnějším duchu, i když typickým závěrem alba také rozhodně není.

Róisín Murphy má cit pro práci s textem a vytváření úchvatných zvukových světů, ovšem melodickou a pěveckou invenci vyčerpala na předchozím počinu. Jsou to tentokrát spíše instrumentální motivy, originální témbry či atmosféry, co v paměti utkví.

Gró písniček je hudebně slabší nebo přinejmenším těžko uchopitelné a producentská dokonalost ho dokáže vykompenzovat jen z části. Proto si poslech novinky vychutnají převážně trpělivější posluchači. Ideálním řešením je vytvoření vlastního společného playlistu z Hairless Toys a Take Her Up to Monto, které garantuje hudební zážitek zcela mimořádný.

Hodnocení: 85 %

Róisín Murphy - Ten Miles High | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 9 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy