Recenze: Róisín Murphy pěveckou invenci vyčerpala, stále však vytváří úchvatné zvukové světy

Jan Mazura Jan Mazura
20. 7. 2016 11:32
Čtvrtá sólová deska irské zpěvačky s názvem Take Her Up to Monto obsahuje materiál natočený během stejné session jako loňská Hairless Toys. Vnímá-li posluchač obě alba jako jeden celek – pomyslné dvojalbum –, vyznívají perfektně. Pro nezasvěcené může být novinka uchopitelná hůře. Více v recenzi Jana Mazury.
Róisín Murphy
Róisín Murphy | Foto: Profimedia.cz

Bývalá členka elektronického dua Moloko předkládá další výsledek své spolupráce s dlouhodobým hudebním partnerem Eddiem Stevensem. Spolu napsali a do finální podoby dostali všech sedmačtyřicet minut materiálu.

Róisín Murphy
Róisín Murphy | Foto: ČTK

Take Her Up to Monto je vyváženou kombinací synthpopu a skutečně artificiální tvorby, držící se celou dobu spíše v ponurém a teatrálně hrůzostrašném duchu à la David Bowie. Syrové analogové zvuky kontrastují s akustickými nástroji, takřka filmovými zvukovými efekty a vrstevnatými vokály.

Do posledního detailu propracovaná produkce není ovšem naskrz nahrávkou pouze zkopírovaná a každý další song překvapí několika výraznými neoposlouchanými prvky. Po silném úvodním singlu Mastermind se v rytmu prapodivného swingu rozhoupá Pretty Gardens a s neklišovitými rytmy si Murphy hraje i nadále: sofistikovaností překvapí Thoughts Wasted nebo výrazná Lip Service s názvuky bossa novy.

Druhý singl Ten Miles High nepatří k nejsilnějším, nicméně zaujme videoklipem, který režírovala sama zpěvačka.

Aby kreativity nebylo na desce málo, jako předposlední track zařadila Nervous Sleep, téměř osmiminutovou píseň, či spíše sonickou koláž hodnou svého názvu. Závěrečná Sitting and Counting se pak sice nese v pozitivnějším duchu, i když typickým závěrem alba také rozhodně není.

Róisín Murphy má cit pro práci s textem a vytváření úchvatných zvukových světů, ovšem melodickou a pěveckou invenci vyčerpala na předchozím počinu. Jsou to tentokrát spíše instrumentální motivy, originální témbry či atmosféry, co v paměti utkví.

Gró písniček je hudebně slabší nebo přinejmenším těžko uchopitelné a producentská dokonalost ho dokáže vykompenzovat jen z části. Proto si poslech novinky vychutnají převážně trpělivější posluchači. Ideálním řešením je vytvoření vlastního společného playlistu z Hairless Toys a Take Her Up to Monto, které garantuje hudební zážitek zcela mimořádný.

Hodnocení: 85 %

Róisín Murphy - Ten Miles High | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 50 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy