Recenze: Róisín Murphy pěveckou invenci vyčerpala, stále však vytváří úchvatné zvukové světy

Jan Mazura Jan Mazura
20. 7. 2016 11:32
Čtvrtá sólová deska irské zpěvačky s názvem Take Her Up to Monto obsahuje materiál natočený během stejné session jako loňská Hairless Toys. Vnímá-li posluchač obě alba jako jeden celek – pomyslné dvojalbum –, vyznívají perfektně. Pro nezasvěcené může být novinka uchopitelná hůře. Více v recenzi Jana Mazury.
Róisín Murphy
Róisín Murphy | Foto: Profimedia.cz

Bývalá členka elektronického dua Moloko předkládá další výsledek své spolupráce s dlouhodobým hudebním partnerem Eddiem Stevensem. Spolu napsali a do finální podoby dostali všech sedmačtyřicet minut materiálu.

Róisín Murphy
Róisín Murphy | Foto: ČTK

Take Her Up to Monto je vyváženou kombinací synthpopu a skutečně artificiální tvorby, držící se celou dobu spíše v ponurém a teatrálně hrůzostrašném duchu à la David Bowie. Syrové analogové zvuky kontrastují s akustickými nástroji, takřka filmovými zvukovými efekty a vrstevnatými vokály.

Do posledního detailu propracovaná produkce není ovšem naskrz nahrávkou pouze zkopírovaná a každý další song překvapí několika výraznými neoposlouchanými prvky. Po silném úvodním singlu Mastermind se v rytmu prapodivného swingu rozhoupá Pretty Gardens a s neklišovitými rytmy si Murphy hraje i nadále: sofistikovaností překvapí Thoughts Wasted nebo výrazná Lip Service s názvuky bossa novy.

Druhý singl Ten Miles High nepatří k nejsilnějším, nicméně zaujme videoklipem, který režírovala sama zpěvačka.

Aby kreativity nebylo na desce málo, jako předposlední track zařadila Nervous Sleep, téměř osmiminutovou píseň, či spíše sonickou koláž hodnou svého názvu. Závěrečná Sitting and Counting se pak sice nese v pozitivnějším duchu, i když typickým závěrem alba také rozhodně není.

Róisín Murphy má cit pro práci s textem a vytváření úchvatných zvukových světů, ovšem melodickou a pěveckou invenci vyčerpala na předchozím počinu. Jsou to tentokrát spíše instrumentální motivy, originální témbry či atmosféry, co v paměti utkví.

Gró písniček je hudebně slabší nebo přinejmenším těžko uchopitelné a producentská dokonalost ho dokáže vykompenzovat jen z části. Proto si poslech novinky vychutnají převážně trpělivější posluchači. Ideálním řešením je vytvoření vlastního společného playlistu z Hairless Toys a Take Her Up to Monto, které garantuje hudební zážitek zcela mimořádný.

Hodnocení: 85 %

Róisín Murphy - Ten Miles High | Video: YouTube
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy