Recenze: Noidova deska Jedinej krok je jako cihla na porcelánovém talíři

Jarda Konáš
Aktualizováno 12. 11. 2015 23:19
Václav Noid Bárta přichází po dvou letech s novou studiovkou. Skladby pro něj napsali Ondřej Brzobohatý, Tomáš Belko, tandem Soukup-Osvaldová nebo Daniel Landa. Tvůrčí tým, kterým se obklopil, je zajímavější než výsledek. I ten ale nelze jen tak odmávnout. „Výsledkem je rockové album s popovým podtextem, ale zároveň to není standardní poprock, na který jsme z našich rádií zvyklí,“ píše v recenzi Jarda Konáš.
Noid
Noid | Foto: Profimedia.cz

Recenze – Upřímně, je strašně snadné nad Jediným krokem zlomit hůl tak nějak automaticky, sotva se začne točit v přehrávači. U náročnějších posluchačů Noid bojuje s jistými předsudky, protože pro ně jeho bývalá kapela Dolores Clan bylo to nejlepší v jeho kariéře a pak už to šlo dolů – bulvár, muzikály, Eurovize...

Je to argument částečně pochopitelný, ale bylo by dobré na něj u nové desky nebrat ohled. Řekněme to rovnou, komu Noidova tvorba připadala křupanská, toho nová deska v dojmu utvrdí. Objektivně je ale třeba přiznat, že v rámci mainstreamu, jako zboží pro posluchače, který v hudbě nehledá umění, ale odpočinek, nabízí od každého něco.

Našlapaný začátek pro fanoušky tvrdší polohy, klidnější střed pro návštěvníky muzikálových představení a bonbónek na závěr stojící za poslech i pro ty, kteří jinak Noida nemusí.

Ondřej Brzobohatý, Tomáš Belko (Sto zvířat), tandem Soukup-Osvaldová nebo Daniel Landa – tvůrčí tým nové desky je ještě širší a zahrnuje i samotného zpěváka. Jsou to zajímavá jména a dohromady nedávají jasnou představu o cestě, kterou se chce Noid vydat. Vždyť tvorba Landy a Brzobohatého jsou prakticky protiklady!

Výsledkem je rockové album s popovým podtextem, ale zároveň to není standardní poprock, na který jsme z našich rádií zvyklí. Jedinej krok se chce (logicky) prodat, pokukuje po žebříčcích, ale taktéž je obsahově těžkopádný (pozor, nikoliv náročný). Jako kdyby vám v restauraci na porcelánovém talíři přinesli cihlu.

Možná proto je Noid nejzajímavější ve skladbách, které nejsou jeho domovským žánrem. Funkově laděný Příběh, kovbojka Tenkrát na východě nebo ke konci schovaná píseň Poslední akční hrdina z pera Ondřeje Brzobohatého, což je obsahově nejzábavnější věc na albu, a to i přes to, že obsahuje textařská klišé typu den / sen.

Níže uvedené hodnocení budiž takovým symbolickým rozcestníkem – komu vyhovuje střední proud a chybí mu v něm trochu toho testosteronu, ať si dvacet procent přičte. Náročnější posluchač sundá stejný počet dolů, protože pro něj zkrátka Noid hudbu nedělá.

Hodnocení: 50 %

Noid - Jedinej krok | Video: YouTube
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy