reklama
 
 

Recenze: Mesiáška Nao započala hudební revoluci. Teď se musí odpoutat od svých vzorů

AKTUALIZOVÁNO 11. 8. 2016
Britská zpěvačka je označována jako r'n'b vizionářka. Její první plnohodnotné album For All We Know, které vyšlo na konci července, toto označení potvrzuje, i když ne na sto procent. "Pokud má být skutečným hudebním mesiášem, bude se muset příště od svých vzorů odpoutat zcela a především ještě více napnout kreativní síly," píše v recenzi Jan Mazura.

Reputace osmadvacetileté zpěvačky Česko zatím plně nezasáhla, nicméně na ostrovní scéně není Nea Jessica Joshua alias Nao (neplést s její izraelskou jmenovkyní) žádný nováček.

Má za sebou sérii EP na vlastním labelu Little Tokyo a letitou koncertní praxi. Vystudovala také jazzový zpěv na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama a na svou minulost upozorňuje použitím názvu staré jazzové písně v titulu alba.

Její debut, respektive dvojalbum, však s jazzem nemá společného téměř nic. Vznikalo dva roky a je originální kombinací funku, slizkého popu osmdesátých či devadesátých let, současného r'n'b a progresivní elektroniky. Místy se výrazněji vychýlí jedním směrem, ale většinou žánry míchá.

Například In the Morning a jedna z nejzdařilejších písní Blue Wine jsou v zásadě melodické písničky plné dramatické výstavby a elektronických ruchů s produkcí, za jakou by se nemuseli stydět Peter Gabriel ani Björk. Trophy, s hostujícím britským zpěvákem a producentem A. K. Paulem, by pro změnu mohla být experimentálním raritním trackem zpěváka Prince.

V duchu současného r'n'b jsou pak singly Bad Blood, Fool to Love nebo asi největší hit Girlfriend s propracovanými instrumentálními melodiemi a zatěžkaným beatem. Závěrečná Feels Like (Perfume) s až beatlesovskou hravostí a melodií zapamatovatelnou na první poslech dobrý dojem z desky potvrzuje. Celkem osmnáct skladeb obsahuje také tři krátké vsuvky s očíslovaným názvem Voice Memo. Jde o demo nahrávky písní nerealizovaných v plné míře.

Písničky, částečně v sofistikované elektronické produkci GRADESe, znějí zastarale a moderně zároveň a každá stylová proměna je přesvědčivá a umně provedená. Materiálu by však neuškodilo více kontrastu, zejména co se takřka identických temp týče. Neuspěchanost lze ale vysvětlit jako součást koncepce a jistě je i odrazem zpěvaččiny „cool“ povahy.

Hlas má Nao posazený vysoko a zní často velmi mladě. Není mimořádně silný, ale zapamatovatelnost nepostrádá. Jeho barva je navíc umocněna bohatými vokály, které si zpěvačka nazpívala sama. Připočteme-li k němu ještě propracovanost zvukových detailů a místy špetku ponurosti, nabídne se přirovnání k alternativnější kolegyni FKA Twigs.

Že Nao naznačuje nové směřování současného r'n'b, nelze popřít. Doposud – včetně desky For All We Know – však její novátorství spočívalo především v umné a originální recyklaci již existujícího. Pokud má být skutečným hudebním mesiášem, bude se muset příště od svých vzorů odpoutat zcela a především ještě více napnout kreativní síly.

Hodnocení: 85 %

NAO - Girlfriend | Video: YouTube

autor: Jan Mazura | 11. 8. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama