Recenze: Natalie Imbruglia zažívá comeback díky coververzím

Jan Mazura Jan Mazura
2. 9. 2015 9:00
Poslední desku vydala před šesti lety a ta zcela propadla. Její letošní pátá nahrávka Male, ač chudá na původní hudbu, je díky přesvědčivému zpracování a upřímnému projevu povedená.
Natalie Imbruglia - Male
Natalie Imbruglia - Male | Foto: Sony Music

Recenze – Klíč k výběru materiálu na album Male byl relativně tradiční. Tvoří ho oblíbené písničky z dětství a zejména pak z doby, kdy Imbruglia s hudbou začínala, tedy z devadesátých let. Původní verze nazpívali výhradně mužští interpreti, což reflektuje anglický výraz pro mužské pohlaví v názvu nahrávky. Ti, kdo znají pouze zpěvaččin hit Torn z roku 1997 – mimochodem také převzatý song – budou koncepcí desky překvapeni. Rozhodně však příjemně.

Imbruglia si vytyčila za cíl vytvořit nepřekombinované album s minimem syntetických zvuků. To vysvětluje i nečekaně silný vliv country a dalších, převážně akustických žánrů. Ale není třeba se děsit! Špičkově sejmuté kytary, vkusně zaranžované smyčce a košaté vícehlasy přinášejí nefalšované muzikanství a vytvářejí příjemnou atmosféru. Vlivů je na Male nicméně mnohem více a jeden do druhého se nepozorovaně přelévají.

Písničky tedy vznikly převážně v devadesátých letech, ale uslyšíme i několik mladších. Zpěvačce a její kapele se podařilo vdechnout jim svěžího nadčasového ducha a zbavit je stylové zastaralosti. V řadě případů jde navíc o méně známé melodie, a tak jsme schopni vnímat je bez předsudků. Jejich autoři pocházejí z různých koutů světa, Evropy, Austrálie i Spojených států.

Album otevírá Instant Crush od francouzské autorské dvojice Daft Punk. Pojetí je ale trochu zavádějící. Rocková intenzita se pak totiž vytratí a už se nevrátí. Teprve s následující Cannonball od Damiena Rice se nálada stabilizuje do „letně-pohodové“ a v takovém pojetí pokračuje až do konce.

Výjimkou je několik skladeb, přinášejících do konvenční směsi svěží vítr. Známá Friday I'm in Love kapely The Cure vyčnívá skočným a mimořádně strhujícím countryovým pojetím. Zvuk pochodových dechových kapel evokuje Let My Love Open the Door, jejímž autorem je Pete Townshend, kytarista The Who. Imbrugliina verze zaujme svižným pochodovým rytmem a užitím žesťů. Trojici výraznějších skladeb doplňuje Only Love Can Break Your Heart rockového barda Neila Younga. Její krásná melodie zde vyznívá díky prosté úpravě pro hlas a baskytaru.

V případě kolekce coververzí není zcela na místě říkat, co je hit a co není, ovšem pokud chceme vybrat tři nejlepší úpravy, byly by to právě tyto. Jsou dostatečně dobrým důvodem k tomu, abychom Imbruglii dali šanci a album si poslechli. Mezi dalšími autory pak nechybí Američané Tom Petty a Iron & Wine či britští Modern English.

Na novou desku kdysi mimořádně úspěšné zpěvačky jsme čekali šest let. Je tudíž trochu smutné, že jsme se dočkali jen sbírky převzatých písniček bez jediného vlastního singlu. Na druhou stranu je možné, že Natalie Imbruglia se rozhodla nelámat velký comeback přes koleno a udělala „jen“ velmi upřímné a příjemné album, po kterém však – paradoxně – návrat na scénu klidně může následovat.

Hodnocení: 75 %

Natalie Imbruglia - Instant Crush | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 23 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme mandát je měnit, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 29 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 38 minutami

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy