Recenze: Mňága a Žďorp na novém albu omládla, i po 30 letech zní pořád svěže

Petr Adámek
1. 4. 2017 12:00
O nové nahrávce Třínohý pes frontman Mňágy a Žďorp Petr Fiala prohlásil, že jim na ní hodně záleželo a chtěli ji ve studiu udělat co nejlépe. Otřepané muzikantské klišé naštěstí výsledná desítka písniček potvrzuje.
Mňága a Žďorp
Mňága a Žďorp | Foto: archiv kapely

Sestava z Valašského Meziříčí si už dávno nemusí nic dokazovat. Respekt hudební scény napříč žánry jim před pěti lety okázale dosvědčily tituly Dáreček a Dáreček II. Šlo o tři disky s více než čtyřicítkou jejich písní v podání snad všech významných muzikantů od mainstreamových Kryštof a Tří sester až po sestavy z opačného konce spektra jako WWW či Už jsme doma.

Mňága a Žďorp
Mňága a Žďorp | Foto: archiv kapely

Taktéž mezi svými fanoušky mají jistou, téměř neotřesitelnou pozici. Když spustili crowdfundingovou kampaň na předchozí počin Made in China s cílovou částkou půl milionu korun, vybrali o osmdesát tisíc víc. A ještě úspěšnější byla veřejná sbírka v případě aktuální nahrávky. O to víc je sympatické, že Mňága neustrnula a snaží se i po třiceti letech existence posouvat.

Před třemi lety měla umělecký progres zajistit exotická destinace natáčení, avšak ve výsledku zůstalo spíš u nevyplněného přání. Nový materiál svěřila šestice do rukou Milanu Cimfemu z jednoho z nejlepších domácích studií Sono a neprohloupila. Zkušený producent dokázal Mňágu "omladit", což je v případě kapely s takto výrazným a rozpoznatelným rukopisem a více než desítkou albových zářezů na paži cenný úspěch.

Každá píseň má vlastní specifickou atmosféru a zaměnitelnost skladeb rozhodně nehrozí. Jasným hitem na první dobrou je svižnější kousek Znali se sotva hodinu s výrazným saxofonovým motivem. Pokud bude některá z čerstvých skladeb fungovat podobně jako největší hity typu Hodinový hotel, Nejlíp jim bylo nebo I cesta může být cíl, pak to bude právě tato.

Nejnečekanějším kouskem v tracklistu je zasněná Odpolední, dost možná nejatmosféričtější píseň, kterou kdy skupina natočila. Na krku mám závaží pár naopak překvapí nečekaně tvrdým kytarovým riffem. Apoštol chaosu a zmatku si hraje s reggae postupy, závěrečná Co bude pak se zase propůjčila country. Zkrátka od všeho něco.

Svůj podíl na zmíněném omládnutí Mňágy má i řada hostů (z těch mediálně známějších jmenujme trojlístek z Monkey Business Holý-Ruppert-Černochová nebo excentrickou písničkářku Nikolu Muchu), avšak všichni z přítomných využívají svůj prostor pokorně a s respektem k Mňáze.

Petr Fiala a spol. natočili svěže znějící desku a oslavy třiceti let existence si mohou užít v naprosté herní pohodě.

Hodnocení: 75 %

Mňága a Žďorp - Celý ten zbytek tebe | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 20 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy