Recenze: Madonna byla jen oslňující. A nic víc nežádala

František Reismüller François
14. 8. 2009 10:35
Zpěvačka to vyhrála dokonalou dramaturgií
Foto: Reuters

Recenze - Prostor, který by s trochu dobré vůle pojal menší festival, neměla Madonna problém zvládnout. Odvedla svou práci s nasazením a snad i radostí. A nebo je lepší herečka, než se říká.

Madonna je však především ikona. Globální hvězda v nejširším slova smyslu - nejenže o ní slyšeli snad i tučňáci v Antarktidě, ale její publikum je navíc absolutně heterogenní, ať už se na to díváte ze sociálního, demografického a nebo třeba jenom fashion hlediska.

Foto: Reuters

Složení v Praze budiž příkladem. V davu, který se za asistence pořadatelů šinul od metra a následně tlačil před vchodem do areálu, byl snad každý, resp. kdokoli. A to byla cesta k těm dražším místům.

Uvnitř přírodního amfiteátru provázel Paul Oakenfold bující trávník lidských těl zahřívacím kolem, což nebylo nepříjemné, ale v sílícím větru přece jen nezahřálo. Madonna vystartovala až v devět, nicméně následující dvě hodiny naplnila beze zbytku.

 
Foto: Reuters
Čtěte také:
Sledovali jsme, jak si Madonna hrála s publikem
Materialistická holka, jež změnila pop v byznys
Všechny nedostatky vyrovná touha po slávě
Foto: Jak se zelená louka mění kvůli Madonně
Foto: Cirkus zvaný Madonna dorazil na Chodov

Na každou tour secvičí trochu jiný cirkus. Dokonalé spojení taneční, hudební i výtvarné scény, a to navíc v obrovském měřítku, který jako by tu "materiální holku", o níž tu byla řeč, symbolizoval.

Publikum tečkované mobily

Madonna začala s pompou jako královna (popu) na trůnu uprostřed pódia a vlna jejího charismatu nepolevila, ani když jí na obří projekci sekundoval v Beat Goes On obří Kanye West.

Foto: Reuters

Přesto se první čtvrtina koncertu, oddělená od té druhé klipem k bondovské Die Another Day, zdála - co se dění na pódiu i plátnech týče - docela skromná. Tedy až na ten bílý rolls royce.

Publikum tečkované světly mobilních telefonů, kterými návštěvníci "kradli" ten jedinečný okamžik, nadšením nešetřilo. A Madonna ještě měla ukázat, že dramaturgii má její tým zvládnutou.

V barevnější a hravější druhé čtvrtině vzdala Madonna uprostřed songu Holiday čest Michaelu Jacksonovi (tanečník nechyběl) a zahrála třeba narcistickou She's Not Me, při níž člověk ocenil použití half playbacku.

Madonna totiž popravdě nezní vůbec jistě v okamžicích, kdy se za pohybu dere zpěv skutečně z jejího hrdla. Pokud má klid a zpívá třeba jenom s klavírem jako třeba v Devil Wouldn't Recognize You, je to o něco lepší. A co se pošilhávání po hmatníku kytary týče, jedná se nejen o problém zpěvu.

Foto: Reuters

Faktem ale prostě je, že chvílemi zpívala falešně - ona, nejznámější zpěvačka na světě. Ovšem ne že by tahle show měla být o bezchybných vokálních výkonech. Nezapomínejme, jsme v cirkuse.

Mějte se rádi

Vrcholem kosmopolitně pojaté třetí části byl bezesporu song La Isla Bonita. České publikum - zvyklé na masáž touto melodií ústy nejrůznějších interpretek - reagovalo samozřejmě s nadšením. Do písně záhadně pronikly balkánské motivy, které nakonec přerostly ve vystoupení romale kapely, jehož se Madonna více či méně aktivně účastnila. Abychom nakonec skončili v Argentině.

Může se to zdát prvoplánové stejně jako následující klip při posledním předělu. Video uvozené heslem "get stupid" - které naráželo snad na konzum, snad na hospodářskou krizi - bylo prosycené obrázky všeho důležitého a všech důležitých v novodobé historii lidstva.

V momentě, kdy chce být angažovaná, používá stejnou ikoničnost, jakou sama představuje. Nicméně takový byl, zdá se, plán. Syndrom spasitele je pro celebrity Madonnina formátu běžnou záležitostí.

Foto: Reuters

A dá se říct, že smysl toho všeho, i když naředěný, jenž se pak přelil i do úvodu finální části, vyzníval veskrze pozitivně. Mějte se rádi.

Nic víc se nežádalo

Samotný finiš byl ovšem strhující. Ray of Light, ve které Madonna již poněkolikáté zapózovala s kytarou, což jí po pravdě moc nejde, tedy rozhodně ne tak dobře jako tanec, a úplně závěrečná Give It 2 Me zvukově i vizuálně rozpáraly celý areál na cáry. Takový vrchol si potlesk rozhodně zasloužil.

Dvě hodiny, ve kterých bylo pro kohokoliv ze všech něco, utekly vskutku rychle a dokázaly, že Madonna není nadarmo vedena na Wikipedii jako "entertainer". V konečném důsledku totiž záleží právě na dobré show.

Globální hvězda musí uspokojit globální požadavky. Madonna už má nejen věk na to, aby věděla, co dělá - a právě to z jejího výkonu čišelo, zvlášť když ji doplňovali tak skvělí tanečníci. Je to velkolepě úspěšná, dalo by se říct v tomto smyslu i nestárnoucí královna zábavy.

Podle toho bylo také její vystoupení oslňující. A nic víc se nežádalo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy