Recenze: Lucie Bílá nabírá nový dech. Na novince Hana přináší až nečekaně dobrou hudbu

Jan Mazura Jan Mazura
Aktualizováno 14. 4. 2016 21:19
O desce Hana, oddělené od předchozí studiové Modi čtyřmi lety, hovoří tiskové materiály jako o „zásadním albu zpěvaččiny kariéry“ s nadstandardně „současným a odvážným popovým zvukem“. Ačkoli ke druhé charakteristice by se ještě hodilo dodat „ve zpěvaččině věkové kategorii“, nejsou tyto přívlastky daleko od pravdy.
Lucie Bílá
Lucie Bílá | Foto: ČTK

Za tvůrčím přelomem Lucie Bílé stojí nepochybně také přelom životní – zpěvačka tento měsíc slaví padesátiny, jubileum, které na ni očividně má pozitivní dopad. Celkovou vnitřní změnu jako by signalizovala i vlastním křestním jménem v názvu nahrávky a přizváním o generaci mladších spolupracovníků.

Lucie Bílá - Hana
Lucie Bílá - Hana | Foto: Supraphon

Tím nejzásadnějším je producent a zpěvák Martin „Maxo“ Šrámek a jeho kolegové z bratislavského studia Littlebeat. Reputaci si získal za práci s americko-švýcarskou zpěvačkou Celeste Buckingham (která se ostatně v závěru tohoto alba sama mihne) a osvědčené postupy aplikuje i zde. Výraznou roli má také slovenská zpěvačka Katarína Knechtová coby autorka nebo spoluautorka několika písní.

Jedenáct skladeb ukazuje Bílou ve vynikající hlasové i životní formě. Elektronické podklady a mimořádně propracované vokály pak dokumentují její úspěšnou snahu být hudebně aktuální a vykročit z vlastního stínu. To vše je slyšet hned z úvodního energického singlu Tak mě tady máš, z balady V loužích nebo ze závěrečné Primadonny, míchající rock a r'n'b. Dvacet vteřin rapu hostující Celeste Buckingham zde mezi intenzivními slokami Bílé zcela zanikne.

Dva duety s anglicky zpívajícím producentem Maxem sice desce dodávají o něco světovější image, ale jinak ničím nepřekvapí. O to více proto zasluhuje vyzdvihnout fakt, že Bílá zůstala i v těchto skladbách věrná češtině. Přínos Maxe tkví zejména ve vytváření soudobě znějících groovů a umné práci s hlasovými stopami. K dosažení onoho „odvážného zvuku“ však desce chybí hutnější a originálnější využití doprovodných nástrojů. Hudební prostor je místy poněkud prázdný.

Povedené texty pocházejí téměř výhradně z dílny Petra Harazina a Štěpána Petrů, členů skupiny Nebe. Jejich vrcholem je již zmíněná píseň V loužích, poetikou připomínající kapelu Kryštof a dalších textově zdatné české kapely. (Podobnost to ostatně není náhodná, Richard Krajčo produkoval skupině Nebe první album.)

Hana je skutečně milým překvapením. Dá-li posluchač Bílé šanci přesvědčit ho o svých kvalitách a nepřistoupí-li k desce s předsudky, čeká ho příjemný zážitek. Úspěšná slavice rozhodně není na konci své kariéry, a pokud v nastaveném trendu bude pokračovat, může si získat ztracený respekt řady posluchačů a přesvědčit je, že si ocenění ve známé anketě opravdu zaslouží.

Hodnocení: 90 %

Lucie Bílá - Tak mě tady máš | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 9 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy