Recenze: Leonard Cohen uzavírá svůj život i kariéru. Je připravený na cokoli

Jan Mazura Jan Mazura
25. 10. 2016 10:51
Nové album Leonarda Cohena nazvané You Want It Darker je temné, až z něj mrazí. "Leonard Cohen celý život usilovně hledal pravdu a z jeho pravděpodobně posledního alba máme pocit, že ji konečně našel," píše v recenzi Jan Mazura.
Leonard Cohen
Leonard Cohen | Foto: ČTK

Nebeské sbory, varhany, produkce prostá jakékoli pompy a smířlivé texty jasně odkazující k Bohu. Není těžké pochopit, co nové komorní album dvaaosmdesátiletého kanadského písničkáře naznačuje.

Pokud by přeci jen po prvních slokách někdo pochyboval, přímočarý refrén titulní skladby nažene husí kůži každému: „Jsem připravený, můj Pane,“ zpívá Cohen, částečně hebrejsky.

Texty na bezpochyby rozlučkové desce – jako by letos bylo potřeba ještě nějaké další – někdy nabízejí více výkladů, ale jejich hlavní téma je jasné: konec.

Zpěvák, který se narodil v židovské rodině, ovšem posléze se intenzivně zabýval mimo jiné scientologií i buddhismem, na své čtrnácté nahrávce bilancuje, vzpomíná a především si jednou pro vždy vyjasňuje svůj vztah s vyššími autoritami a názor na ně. Je jim v zásadě oddaný, ale nevyhýbá se ani jejich decentní kritice.

Ve verších se tudíž zrcadlí pocity smíření a klidu, nechybí ani vyrovnávání starých účtů, případně přijetí minulosti obecně. Do budoucnosti, přinejmenším té pozemské, už Cohen příliš nehledí. Když na začátku závěrečné písně dlouho nezačíná zpívat, působí to, jako kdyby už sdělil úplně všechno, co kdy chtěl, a je těžké vyhnout se myšlence, zda je ještě vůbec naživu.

Kromě řady ocenění, kterými bude You Want It Darker jistě ověnčeno, by neměl chybět titul nejintimnějšího alba roku. Cohen své rýmy tiše recituje, spíše než zpívá, a to zdánlivě jen z několikacentimetrové vzdálenosti od našeho ucha. Písničky jsou tak jemné, že je třeba poslouchat bez hnutí, a mnohdy tak pomalé, že každému dalšímu taktu předchází okamžik očekávání, zda vůbec přijde.

Duchovno a názory na něj byly ve zpěvákově tvorbě patrné vždy, včetně jeho nejslavnější písně Hallelujah. Z textů ovšem nyní sálá ještě definitiva a pocit katarze. Leonard Cohen celý život usilovně hledal pravdu a z jeho pravděpodobně posledního alba máme pocit, že ji konečně našel.

Hodnocení: 100 %

Leonard Cohen - You Want It Darker (Audio) | Video: YouTube
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy