Recenze: Krajčo je Cempírek a Kryštof je jeho Entropa

Pavel Kroulík
18. 2. 2010 16:20
Deska Jeviště je vrcholným dílem pop-terorismu
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Nová deska skupiny Kryštof se tváří jako luxusní výletní loď na další romantické plavbě do Země Nezemě. Ale pozor, ve skutečnosti je Richard Krajčo kapitán Hook a všechny ty přerostlé Petery Pany v turistických oblečcích, co si od něj koupí lístek, by rád a nemilosrdně vytáhl svým hákem do vkusnější dospělosti.

Samozřejmě to není na první pohled ani poslech zřejmé a mohlo by dojít k záměně za hodně nepovedenou řadovou desku Kryštofa. Album Jeviště ovšem není nic menšího než obdoba Entropy a sám Krajčo coby hlavní architekt se definitivně stává dalším Janem Cempírkem. S tváří novodobého ostravského barda nám předkládá vycizelovaný monstrkýč, aby se pak jeho odhalením nastartovala diskuse o českém hudebním vkusu.

Foto: Aktuálně.cz

Podvratnou snahu provozuje už několik alb a není jeho vina, že o procitnutí pořád nestojíme; asi proto jde novinková deska v této činnosti zatím nejdál. A zároveň nabízí nejvíc stop, jak ji odhalit a přijmout: tolik poetického smetí se ještě na jedné desce Kryštofa nesešlo a tolik absurdností ještě o žádném albu frontman kapely neřekl.

Největší katarzi tak pochopitelně může Krajčo nabídnout oddaným fanouškům, kteří mu všechno bezmezně věří. Pro ně sepsal verše, které s vervou a nadhledem sportovního komentátora kombinují odchytané divadelní repliky a úryvky z antologie severomoravské středoškolské poezie.

Pro ně Krajčo k tomu veršotepectví odnikud nikam vyhledal nejvhodnější melodie, které pak logicky naříkají jedna na druhou. A pro své věrné posluchače to ještě obětavě doplňuje o image věrozvěsta.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Celý projekt pojmenovaný pracovně "stálice českého popu" prodává s charismatem výtečného herce, a přitom pevně doufá, že se příznivci jejich kapely proberou a zděsí, jak málo jim stačí. Jednou jim přece musí dojít, že se jen účastní hry na zjitřené, spravedlivé a citlivé lidičky a človíčky, která jim má zřejmě něco vykompenzovat a omluvit.

Čtěte také:
Kryštof se v Opeře zarámovali do pozlaceného kýče

Kryštof už na to zkoušel své fanoušky upozornit podobně, jako když provokatér Banksy vpašoval figuríny vězňů z Guantánama do Disneylandu. Ale nic nezměnily ani koncerty v divadlech a ve Státní opeře, kde kapela vyšponovala "rozpor mezi formou a obsahem" a skvěle předstírala rozechvělou oduševnělost.

Teď ale Krajčovi došla trpělivost. Pro nejnovější "akci Kryštof" se na booklet nalíčil jako klaun a jasněji to říct nemůže: Jsem na Jevišti, hraju to, ta romantická atmosféra je slzák od kulisáků.

Foto: www.krystof.net

Bohužel zatím dosáhnul pouze toho, že nová deska už má zlaté prodeje a drží se tři týdny na čele českého žebříčku. Nepomohla ani účast Xindla X, který se obětoval a napsal strašlivě trapný text k satiře DigiHrách. Dokonce bych si tipnul, že si někteří fanoušci dali slova "Být velkej kluk, mít ajsíkjů a fejsbuk" do statusu, aby byla legranda.

Své si ovšem mohou z partyzánského konceptu odnést i ti, kteří už teď Kryštofa moc nemusí, ale ani jim moc nevadí. Ti, kdo hodnotí kapelu slovy "zbytečně moc patosu a velkejch slov, ale jinak vlastně docela fajn písničky, co maj supr zvuk".

V tom posledním mají samozřejmě pravdu. Boris Carloff, stejně jako před ním Jan P. Muchow nebo Dušan Neuwerth, odvedl profesionální dílo: pracuje s dynamikou i prostorem, umí ho zahustit i vytáhnout jednotlivé nástroje.

Jenže i dobrý zvuk je pochopitelně součástí Krajčova pop-teroristického konceptu, který útočí také na mýtus zlatých českých ručiček, jež zručně vyrábějí cokoli, aniž se ptají, jak to vypadá a k čemu je to dobré. Jsem Horst Fuchs, obchodník s deštěm, nabízím vám jen nic v krásném obalu, naznačuje zpěvák angažováním známých producentů, kteří prázdným songům dodají efektní ambaláž.

Foto: Oficiální stránky kapely

A konečně, ponaučení z nové desky dostanou v případě odhalení pravého důvodu jejího vzniku i ti, kteří Kryštofa okázale nesnášejí. Tady je paralela s Entropou víc než zřejmá a říká Nebuďte ukvapení. A je pravda, že i my jsme zpočátku psali, že autor sochy David Černý se stal jakýmsi oficiálním rebelem, když se rozhodl české vládě předsedající EU dodat sympaticky nekonvenční image. A co z toho nakonec vzniklo.

Čímž se dostáváme k politice, protože Kryštof při svém probouzení kritického ducha nehodlá zůstat jen u hudby. Jak jinak vysvětlit Krajčova sebevědomá prohlášení o experimentech a směrech, kterými se na desce vydají, když výsledek zní jako novinka balkánského účastníka Eurosongu, jemuž doma zrovna zapojili MTV. To je přece jasná paralela s vyprázdněností politiky plné planých slibů.

Foto: Tomáš Adamec

Na současnou společenskou situaci upozorňuje už  zmíněný obal: Krajčo je na titulní fotografii jako všemocná a nekritizovatelná figura v popředí, v dáli se znuděně poflakuje zbytek kapely coby otrávený plebs, který má svý jistý a víc ho nezajímá.

Ale vina za tenhle stav apatie není jen na straně elit, varuje zpěvák. A na konci alba ve skladbě OstravSKA balada ukazuje, jak to bohužel dopadne, když by se vláda navrátila zpět lidu. V poslední písničce na desce totiž Krajčo mefistofelsky přepustil autorství onomu utiskovanému zbytku kapely a výsledkem je odDECHOVKA pro partu Hic na zájezdu do Jugošky.

Shrnuto bez zbytečných mouder i třesků plesků: Krajčo po nás nechce nic jiného, než abychom už nestáli jak prázdný kulturák, poslali zítřku kompliment a šli konečně zvířit prach na hvězdách.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy