Recenze: Janet Jackson se zřekla sexu a novým albem vzdává hold bratrovi Michaelovi

Daniel Maršalík
14. 10. 2015 8:00
Sedm let trvala pauza mezi vydáním desátého a jedenáctého studiového alba Janet Jackson. Novinka Unbreakable je zároveň její první deskou od úmrtí bratra Michaela a od vstupu do manželského svazku s katarským podnikatelem Wissamem Al Manou, což se projevilo zejména v textech. Více v recenzi Daniela Maršalíka.
Janet Jackson
Janet Jackson | Foto: ČTK

Recenze – Janet se na Unbreakable vrátila k osvědčenému tvůrčímu týmu s Jimmy Jamem a Terry Lewisem, se kterými ji pojí desítky úspěšných písní. Společně namíchali velmi moderní koktejl současného popu s přesahem k RnB, EDM a funku.

Janet Jackson - Unbreakable
Janet Jackson - Unbreakable | Foto: Rhythm Nation

Novinka plynule navazuje na sound, který Janet s producentskou dvojicí započala tvořit před třiceti lety na albu Control, a zároveň nasála prvky současné pop music. Je to podobná změna kurzu v pojetí zvuku, jaká nastala v Janetině diskografii s albem The Velvet Rope v roce 1997.

Janet Jackson se nikdy nemohla chlubit silným hlasem, jaký měly Mariah Carey nebo Whitney Houston. Přesto si umí napsat skladby přímo na tělo, kde prodá svou jemnost a romantičnost. A přesně taková je i na své jedenácté řadovce, i když ne pořád.

Její bratr Michael v ní v duetu Scream dokázal probudit divočejší, animální stránku, kde se odvázala v hlubších tónech. Do hloubek se pustila i ve skladbě The Great Forever a právě v této poloze hlasově velmi připomíná svého slavnějšího sourozence. Jako další upomínka na něj působí použití dechu jako rytmického perkusního nástroje.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Největším holdem je písnička Broken Hearts Heal, v textu Janet vzpomíná na úžasné dětství plné hudby a tance, ale také na léto, kdy Michael umřel, a prázdnotu, kterou cítí dodnes. V refrénu zpívá, že jejich láska nemá hmotný charakter a odkazuje k Alláhovi, čímž vyprovokovala spekulace, zda nekonvertovala k islámu.

Prvním singlem z Unbreakable se stala neosoulová No Sleeep s hostujícím raperem J. Colem. Skladba není na první poslech hitová, zvlášť pro Evropany. Působí jako klidné moře před bouří. Janet stylem zpěvu i erotickým dusnem navazuje na svůj největší hit That's The Way Love Goes. A i když skladba a potažmo celá deska má silný erotický náboj, je to pravděpodobně nejcudnější album ze zpěvaččiny dospělé kariéry. Janet zpívá o lásce, věrnosti a citech, ale slovo sex nezazní ani v jednom ze sedmnácti tracků.

Američanka byla vždy absolutní špičkou v tanečním popu. Většina choreografií známých z klipů zůstává dodnes legendárních. Jenže Janet bude brzy padesát let a zůstává otázkou, jakým směrem se teď vydá. O vyloženě taneční videoklip si říká tvrdší a zároveň lehce plující RnB skladba BurnItUp! s hostující Missy Elliot a nebo houseová Night s výraznou basovou linkou a postupným hudebním vrstvením.

Z balad zaujme jazzem dýchající After You Fall, kde zpěvaččin hlas doprovází pouze klavír. Ty nejlepší pomalé písničky jsou na konci alba (Black Eagle a Well Traveled) těsně před závěrečnou Gon' B Alright, skladbou, která se od ostatních písní výrazně odlišuje. Jedná se o funk s vysamplovanou Dance to The Music od legendární kapely Sly & the Family Stone. Janet, ačkoliv nebyla součástí rodinného bandu Jackson Five, dokázala, že muziku cítí podobně jako její starší bratři.

Janet Jackson prodala přes 140 milionů desek a svou jedenáctou řadovkou si ostudu neutrhla. Unbreakable je jejím nejlepším počinem v 21. století. Zájem o zpěvačku dokazují i vyprodané koncerty z aktuálního turné. Tento týden Janet oznámila termíny evropské části Unbreakable Tour a nejblíže Česku vystoupí 18. dubna 2016 v Berlíně v Německu.

Hodnocení: 75 %

Janet Jackson - "No Sleeep" Feat. J. Cole | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 17 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 22 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy