Recenze: FKA twigs na svém třetím EP provokuje a dráždí

Jan Mazura Jan Mazura
28. 8. 2015 7:15
Všestranná britská umělkyně Tahliah Debrett Barnett alias FKA twigs vydává album s pěti písničkami, které nese název M3LL155X. Méně předvídatelný titul bychom asi těžko vymysleli.
FKA twigs M3LL155X
FKA twigs M3LL155X | Foto: Young Turks

Recenze – Stejně jako nedávno recenzovaná Lianne La Havas má i twigs díky jednomu z rodičů jamajskou krev a ani ten druhý není ryzí Brit: původ matky je v tomto případě napůl španělský. Hudební i lidská DNA tedy opět nespadají do běžné kategorie a v písničkách, stejně jako ve zpěvaččině vizuální image, se to jasně odráží.

Kromě dvou krátkých alb má za sebou také loňské LP1, jedinou plnohodnotnou desku a doposud poslední přírůstek do diskografie. V porovnání s aktuálním počinem je méně komplexní, náladou pozitivnější a více postavená na vokálech.

Zvukové spektrum M3LL155X je oproti ní bohatší a propracovanější. I přes sofistikovanost aranžmá je ovšem charakteristické minimálním využitím harmonických nástrojů, tj. kytary či kláves. Hudbu tudíž tvoří převážně vokální linky a vrstvy rytmického doprovodu, díky čemuž vše nakonec působí relativně prostě a vyčištěně.

Zpěv je zde rovnocenným partnerem přerývaných beatů, nejrůznějších ruchů, šumů a dalších industriálních pazvuků. Stejně jako ony je často zkreslený, a stává se tak spíše dalším „zdrojem zvuku“ než nositelem sdělení. Pohybuje se hlavně ve vyšších, téměř ječivých polohách a ucho příliš nepohladí. To však, podobně jako například u Björk, ani není záměr. Twigs svým projevem provokuje, dráždí a záměrně vyvolává i negativní emoce. Ať už šeptá, nebo zpívá naplno, její jemný hlas zní vždy naléhavě.

Nálada skladeb je po celou dobu poslechu temná, úzkostná či přinejmenším zvláštní, tedy nikoli mainstreamová. Uměleckost pojetí i vážný tón navíc podtrhuje mírně děsivá fotomontáž na obalu.

M3LL155X je sice mnohem méně tradiční než zpěvaččiny dřívější nahrávky, míra experimentu však průběhu necelých dvaceti minut postupně klesá. Po úvodních Figure 8 a I'm Your Doll s nervózní a psychedelickou atmosférou je třetí In Time již o něco přehlednější a melodičtější. Ale aby nedošlo k mýlce – ani závěrečnou Mothercreep bychom rozhodně neoznačili za konvenční.

Třetí EP mladé FKA twigs posluchače strhne a po celou dobu přesvědčivě baví. Pokud by ale šlo o dlouhohrající album, muselo by pro stejný efekt nabízet více kontrastních nálad, temp a námětů.

Hodnocení: 70 %

FKA twigs - M3LL155X | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 11 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy