Recenze: Emma Smetana není egocentrická primadona. Jako zpěvačka má velký potenciál

Jan Mazura Jan Mazura
Aktualizováno 13. 4. 2016 20:02
První možnost slyšet v ucelené podobě hudbu z povedeného březnového alba What I've Done české zpěvačky Emmy Smetany se naskytla včera večer v pražském Lucerna Music Baru. Kapela si sice ještě ujasňuje svou image a technické problémy se řeší za chodu přímo na pódiu, ale osobnost a zpěv Smetany z těchto věcí dělá něco zcela nepodstatného.
Emma Smetana v pražském Lucerna Music Baru.
Emma Smetana v pražském Lucerna Music Baru. | Foto: ČTK

Emma Smetana je přirozená a bezprostřední, což dnes v hudbě rozhodně není standard. Její zpěv nikdy nedoprovází afekt, a i když se během koncertu třikrát převlékne, nepůsobí jako egocentrická primadona toužící po pozornosti.

Vizuální styl její osoby i nové desky je originální směsí hipsterských atributů a francouzské elegance, ale ani z těch nečiší žádná póza nebo přehnaný komerční kalkul.

Dojem z koncertu sice narušují drobné logistické prodlevy a příliš vážně se beroucí doprovodná kapela – tedy až na producenta a kytaristu Jiřího Buriana –, ale Smetana to vše bohatě kompenzuje oční i slovní komunikací s publikem a roztomile nervózním chováním. Vyvolává zkrátka dojem, že se na ni nelze za nic zlobit.

Naštěstí to není potřeba, ani když se jedná o to nejdůležitější, tedy o zpěv. Hlas má nesmírně silný a jistý, až se nechce věřit, že ho profesionálně začala používat teprve nyní.

Perfektní angličtina a francouzština nejlépe vynikají v pomalých a komorních věcech, kterých, nutno říci, bylo zpočátku koncertu možná až příliš. Chuť tančit a bavit se, kterou v lidech vyvolala obstojná předkapela The Silver Spoons, tak přišla trochu vniveč. Po pomalejším rozjezdu však „spadlý řemen“ Smetana brzy nahodila zpět a některé písně co do rockového drivu nakonec předčily své předlohy z alba až několikanásobně.

Zpětně se pak potvrdil důsledek pozvolného startu: nedostačující repertoár. Sotva devadesátiminutový koncert kapela ještě utáhla, ale pro energický začátek a zároveň konec zatím nemá dostatek materiálu. Už závěrečná skladba musela být coververzí a o přídavku ani nemohla být řeč. Světlo a reprodukovaná hudba vše jasně utnuly bez prodlení. Jistě však nebude trvat dlouho, než počet songů vzroste.

Emma Smetana v pražském Lucerna Music Baru.
Emma Smetana v pražském Lucerna Music Baru. | Foto: ČTK

Samotný křest proběhl nedlouho po začátku. Již zmiňovanou logistickou nedotaženost akce – například po desce i šampusu jako by se slehla zem – pomohli improvizovaným „stand-upem“ spasit kmotři Milan Cais s Mardošou, zpěvaččini oblíbenci.

Další host večera Matěj Ruppert koncert svým duetem se Smetanou také příjemně osvěžil. Ze všech zúčastněných jako by vyzařovala nefalšovaná důvěra v její talent a snaha pomoct jí dát hudební kariéru rychleji do pohybu.

Emma Smetana je nová výrazná tvář české scény, která má velký potenciál a která si zaslouží podpořit. Jako každá popová zpěvačka pochopitelně má určitou image, ovšem ta nikdy nezastírá její upřímnou radost z toho, že po letech v jiných oborech se konečně věnuje tomu, co ji dělá nejšťastnější. A co je hlavní, umí tento pocit předat i publiku.

Špatně se o mně píše v médiích, která jsou mi jedno, bulvár se mě absolutně nedotýká, nerespektuji ho, říká zpěvačka a moderátorka Emma Smetana. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy