Recenze: Emma Smetana není egocentrická primadona. Jako zpěvačka má velký potenciál

Jan Mazura Jan Mazura
Aktualizováno 13. 4. 2016 20:02
První možnost slyšet v ucelené podobě hudbu z povedeného březnového alba What I've Done české zpěvačky Emmy Smetany se naskytla včera večer v pražském Lucerna Music Baru. Kapela si sice ještě ujasňuje svou image a technické problémy se řeší za chodu přímo na pódiu, ale osobnost a zpěv Smetany z těchto věcí dělá něco zcela nepodstatného.
Emma Smetana v pražském Lucerna Music Baru.
Emma Smetana v pražském Lucerna Music Baru. | Foto: ČTK

Emma Smetana je přirozená a bezprostřední, což dnes v hudbě rozhodně není standard. Její zpěv nikdy nedoprovází afekt, a i když se během koncertu třikrát převlékne, nepůsobí jako egocentrická primadona toužící po pozornosti.

Vizuální styl její osoby i nové desky je originální směsí hipsterských atributů a francouzské elegance, ale ani z těch nečiší žádná póza nebo přehnaný komerční kalkul.

Dojem z koncertu sice narušují drobné logistické prodlevy a příliš vážně se beroucí doprovodná kapela – tedy až na producenta a kytaristu Jiřího Buriana –, ale Smetana to vše bohatě kompenzuje oční i slovní komunikací s publikem a roztomile nervózním chováním. Vyvolává zkrátka dojem, že se na ni nelze za nic zlobit.

Naštěstí to není potřeba, ani když se jedná o to nejdůležitější, tedy o zpěv. Hlas má nesmírně silný a jistý, až se nechce věřit, že ho profesionálně začala používat teprve nyní.

Perfektní angličtina a francouzština nejlépe vynikají v pomalých a komorních věcech, kterých, nutno říci, bylo zpočátku koncertu možná až příliš. Chuť tančit a bavit se, kterou v lidech vyvolala obstojná předkapela The Silver Spoons, tak přišla trochu vniveč. Po pomalejším rozjezdu však „spadlý řemen“ Smetana brzy nahodila zpět a některé písně co do rockového drivu nakonec předčily své předlohy z alba až několikanásobně.

Zpětně se pak potvrdil důsledek pozvolného startu: nedostačující repertoár. Sotva devadesátiminutový koncert kapela ještě utáhla, ale pro energický začátek a zároveň konec zatím nemá dostatek materiálu. Už závěrečná skladba musela být coververzí a o přídavku ani nemohla být řeč. Světlo a reprodukovaná hudba vše jasně utnuly bez prodlení. Jistě však nebude trvat dlouho, než počet songů vzroste.

Emma Smetana v pražském Lucerna Music Baru.
Emma Smetana v pražském Lucerna Music Baru. | Foto: ČTK

Samotný křest proběhl nedlouho po začátku. Již zmiňovanou logistickou nedotaženost akce – například po desce i šampusu jako by se slehla zem – pomohli improvizovaným „stand-upem“ spasit kmotři Milan Cais s Mardošou, zpěvaččini oblíbenci.

Další host večera Matěj Ruppert koncert svým duetem se Smetanou také příjemně osvěžil. Ze všech zúčastněných jako by vyzařovala nefalšovaná důvěra v její talent a snaha pomoct jí dát hudební kariéru rychleji do pohybu.

Emma Smetana je nová výrazná tvář české scény, která má velký potenciál a která si zaslouží podpořit. Jako každá popová zpěvačka pochopitelně má určitou image, ovšem ta nikdy nezastírá její upřímnou radost z toho, že po letech v jiných oborech se konečně věnuje tomu, co ji dělá nejšťastnější. A co je hlavní, umí tento pocit předat i publiku.

Špatně se o mně píše v médiích, která jsou mi jedno, bulvár se mě absolutně nedotýká, nerespektuji ho, říká zpěvačka a moderátorka Emma Smetana. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 10 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy