Recenze: Chinaski stárnutí sluší. I z obyčejného koncertu vykouzlí hudební zážitek

Petr Adámek
3. 12. 2015 9:42
Chinaski už si nemusejí nic dokazovat. Jejich fanoušci přesto dokazují jim samým, že o ně stále stojí. Možná i proto přibyly k vyprodanému Foru Karlín dva další termíny. Zaznělo kompletní nové album Rockfield i největší hity z desek minulých. „Byl to vlastně vcelku obyčejný a všední koncert, zároveň srdečný, neškrobený a poctivě odehraný,“ píše v reportáži Petr Adámek.
Michal Malátný (Chinaski)
Michal Malátný (Chinaski) | Foto: ČTK

Praha – Zhruba před rokem se sestava kolem Michala Malátného vytasila se zmíněnou „comebackovou“ deskou Rockfield, půl roku předtím se kapele podařilo vyprodat O2 arenu. Vystoupení v největší české hale, kam se tehdy nacpalo šestnáct tisíc lidí, znamenalo pro Chinaski koncertní vrchol, kde ze sebe přinejmenším po technické a vizuální stránce vymáčkli naprosté maximum.

Během letošních předvánočních koncertů se tak mohli s klidem vrátit ke spořejší produkci a soustředit se o to víc na samotnou hudbu.

Zády ke svým zádům, tedy motivu obalu jejich posledního alba, nejprve tuto nahrávku přehráli v celé její kráse od první do poslední písničky. Chyběla jen seriálová Víno, kterou si lišácky nechali na závěr celého setu. I naživo se potvrdilo, že kapele stárnutí sluší a stále silnější známky sentimentu a nostalgie se do tvorby proplétají přirozeně.

Mezi dojáky jako Každý ráno nebo Až nebudu se pak vyjímá skutečný Doják, ostrá obžaloba praktik v bulvárním tisku. „S bulvárem máme skvělé vztahy. My ho nekupujeme a on o nás nepíše,“ dodal lakonicky Malátný.

Další trefná a stále aktuální hláška předcházela i písničku Stížnost: „Tahle věc je o našem národním sportu. Ne, není to pití vína. Ani piva. Není to o fotbale ani o hokeji. Je to o stěžování.“ Nenucené hlášky pokračovaly i dále. „Občas nám to vyčítají, ale my se o lásce zpívat nestydíme. I další skladba bude o lásce,“ pronesl tajuplně Malátný. Těm cyničtějším v sále možná naskočil na mysl jadrný kousek Punčocháče, řeč byla ovšem o lehce patetické odrhovačce Hlavolam.

Právě Punčocháče přišly na řadu vzápětí. Tahle věc údajně v setlistu nikdy nechyběla, počet repríz tak dosahuje čísla kolem 1200. I tak ji Chinaski hrají s dostatečnou vervou a s refrénem „Kdybych to tušil, že je to poprvé, tak bych tolik nepospíchal. Kdybys tolik nepospíchal, sundala bych si punčocháče“ jim s radostí pomohla mužská, resp. ženská, část publika.

Jednu skladbu si s Chinaski zabubnoval britský producent poslední desky Greg Haver, Malátným familiérně představen jako Řehoř Oves, své čtyři minuty slávy si užila i členka jejich fanklubu, která měla tu čest zapět před zaplněným Forem Karlín Dobráka od kosti. Ze starších kousků nechyběl Tabáček, Drobná paralela, Vrchlabí nebo Rádio Bubeneč a namísto pohádky na dobrou noc znělo halou rozverné „ty kurvo zkurvená“ coby epický závěr Vinárny u Valdštejna.

Byl to vlastně vcelku obyčejný a všední koncert, zároveň srdečný, neškrobený a poctivě odehraný. A to stačí.

Hodnocení: 70 %

 

Právě se děje

před 25 minutami

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy