Recenze: Apocalyptica v Praze dokázala, že i se smyčci se dá dělat metal

Petr Adámek
13. 2. 2017 10:19
Přestože se finská Apocalyptica vrátila do hlavního města po pouhém roce a čtvrt, zájem o její show neklesl. Naopak. Forum Karlín se vyprodalo hned dva večery po sobě a pořadatelé nakonec přidali ještě jednu odpolední show. Enormní zájem však nebyl nijak nečekaný – program totiž tvořily od začátku do konce skladby od kultovní Metallicy.
Apocalyptica
Apocalyptica | Foto: ČTK

Vyrazit na turné přehrát jedno konkrétní album je stále častější způsob, jak se kapely vypořádávají s koncertním stereotypem, a také chytrý marketingový tah, jak přilákat víc lidí, lačných po něčem speciálním a neopakovatelném.

Kupříkladu před pěti lety si takto na stadionu v pražském Edenu zavzpomínala Metallica na své komerčně i umělecky přelomové „Black album“. Právě se slavnou thrashmetalovou čtveřicí je velmi úzce propojený i počin Plays Metallica by Four Cellos od Apocalypticy, který vloni oslavil dvacet let a na jehož vydání Finové v Česku zavzpomínali hned třemi koncerty v Praze a namířeno mají ještě do Zlína.

Program byl sice z plných 100 procent věnován skladbám Metallicy, avšak dramaturgicky rozdělen na dvě poměrně odlišné části. V první pětačtyřicetiminutovce zazněl v celé své kráse zmíněný debut, tedy předělávky písní jako Enter Sandman, Master of Puppets, Creeping Death nebo Welcome Home (Sanitarium).

Přestože se hned v úvodní skladbě pokoušel Eicca Toppinen zaplněný koncertní prostor roztleskat, první část show měla znatelně komorní atmosféru. Čtyři převážně sedící a minimálně komunikující muzikanti se čtyřmi celly, velmi decentní osvětlení a energie na pódiu jen minimum. Pro tradičněji založeného posluchače vážné hudby ideální stav, kdy bez zbytečných okolních ruchů mohla kupříkladu vyniknout naléhavá Unforgiven. Pro rockověji založeného fanouška přesto pravděpodobně trochu nuda.

Po posledním tónu prvního bloku a následné pětadvacetiminutové pauze se nálada radikálně změnila. Do té doby spíš stojatý vzduch zásadně okysličil perkusionista Mikko Sirén, jenž písně posunul vstříc posluchačsky přívětivější formě. Nálož dalších deseti skladeb navíc strávili někteří členové mnohem častěji vestoje a nově aktivovaný náboj byl ve Foru Karlín naprosto zřejmý. Vidět extatické muzikanty, jak smyčci nekompromisně švihají do strun a u toho divoce máchají dlouhými kšticemi, vyvolalo atmosféru nefalšovaného metalového koncertu.

Do druhé poloviny vystoupení navíc nechala čtveřice formální oblečení v šatně a oblékla se do o poznání přirozenějších outfitů. Také se o mnoho víc povídalo, některé skladby provázely krátké historky (tak třeba ta o Escape, kterou údajně Apocalyptica nehrála víc než 20 let naživo a nehraje ji ani sama Metallica, nebo apel „mějte rádi sami sebe i lidi kolem“ u závěrečné One).

Kdo dorazil na nedělní matiné, tedy přidané odpolední vystoupení, dostal jako bonus nenásilné průpovídky ve stylu „tohle vlastně není poslední píseň večera, vždyť my hrajeme za chvíli znova“.

Apocalyptica ve čtyřech a ještě o něco víc v pěti členech bez problémů nahradila nástrojové obsazení Metallicy a často se (s využitím pedálů na zemi) přiblížila i zvukově. Finové potvrdili, že předělávkami Metallicy nemůžou minout cíl ani po dvaceti letech.

Hodnocení: 75 %

 

Právě se děje

před 53 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy