Recenze: Anna K. je opět ve formě. Na albu Světlo hodila trable za hlavu a míří dál

Jan Mazura Jan Mazura
28. 3. 2017 10:30
Nové album dvaapadesátileté zpěvačky signalizuje blýskání na lepší časy jak v jejím osobním, tak v profesním životě. „Deska Světlo je totiž především příslibem do budoucna,“ píše v recenzi na nové album Anny K. Jan Mazura.
Anna K.
Anna K. | Foto: Martin Linhart

Zatímco šest let starý Relativní čas reagoval na nepříjemné onemocnění, které Anna K. prodělala, z novinky sálá jeho úspěšné překonání - vitalita, vnitřní síla a snaha posunout se v životě dál. A tomu nelze nefandit!

Anna K. - Světlo
Anna K. - Světlo | Foto: BrainZone

Při soustředěném poslechu sice zachytíme i vážnější místa nebo melancholii, ale smutek, natožpak deprese jsou ty tam. Tón desky ovšem není naivně "sluníčkový". Pozitivita je opravdová a nakažlivá, i když těžce vykoupená.

Příjemné písničky v typickém pop-rockovém duchu stojí na košaté vrstvě kytar, které nahrál jejich autor a zpěvaččin životní partner Tomáš Vartecký. Ústřední dvojici se společně podařilo vytvořit soudržnou sbírku jedenácti písní bez větších žánrových výkyvů a se třemi relativně silnými hity - Vždycky se budeme znát, Děti krásy a Pyramida Boha slunce. Vyrovnaný a oduševnělý hlas Anny K. je jejich hlavním pojítkem.

Ruku k dílu přiložili také dva britští producenti Steve Lyon a Jay Reynolds, z nichž první jmenovaný se může pochlubit spoluprací s The Cure, Depeche Mode, Paulem McCartneym a taky třeba s Davidem Kollerem na jeho předloňském ČeskosLOVEnsku. V bookletu ani v klipu nelze přehlédnout ještě Jana P. Muchowa. Dobrá práce zkušeného týmu je slyšet z každé vteřiny.

Paradoxně účast některých ryze hudebních hostů na první poslech vyznívá rozpačitě a hodně překvapivě. Třeba píseň Milá s afektovaným vokálem Roberta Kodyma působí spíš jako parodie sebe sama a je spíš směšná než hravá. Těžko bychom hledali dva více nesourodé zpěváky…

Ještě větším bizárem - a to při vší úctě k autorům - je balada Prokřehlá z dílny Svěrák-Uhlíř. Oproti Milé si alespoň nehraje na něco, čím není, a nepochybně vznikla na základě vzájemných osobních sympatií nebo jiného příběhu, a tak si nezaslouží jen tak smést ze stolu. Aura legendární dvojice nicméně uchopení vážně pojaté písně ztěžuje.

Zbytek desky trochu splývá, ale špatný není. Povedla se "coldplayovská" Až mě zachráníš nebo bonusová Hold a Little Place - další překvapení alba v podobě anglicky zpívaného indie-folkového duetu se zakladateli kapely Reef, tedy mužskou pěveckou dvojicí Garym Stringerem a Jackem Bessantem, známých už z dřívější zpěvaččiny produkce.

Ačkoli Anna K. po neplánované několikaleté pauze opět úspěšně "nahodila", album Světlo je především příslibem do budoucna. Nepovedené rozhodně není, ale zdá se, že v plné tvůrčí síle zpěvačka bude až příště.

Hodnocení: 70 %

ANNA K. - Vždycky se budeme znát | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 14 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy