Tančit, smát se, zpívat, milovat. S alt-J to jde bez studu

Benjamin Slavík
Aktualizováno 21. 10. 2014 22:04
Před dvěma lety získali britští alt-J Mercury Prize za svůj debut. Druhá nahrávka se jeho stylu nezříká, ale není v žádném případě imitací úspěšného startu.
Alt-J.
Alt-J. | Foto: Alt-J

Recenze - Pokud stojíte o dobře míněnou radu, vězte, že desky britské kapely alt-J si klidně bez starosti můžete pořídit. Budou se vám hodit na víc věcí, než bývá obvyklé u tvorby ostrovních kytarových kapel. Jejich zvuk je hladký, příjemný a chytlavý; takže si s nimi můžete celý den zpívat a tančit, bude-li chuť.

Proces hudební tvorby sami alt-J vnímají jako konfrontaci klasického písňového vzorce s experimentem; při jejich poslechu vám tím pádem bude umožněno přemýšlet nad tím, jak moc britský pop inovují. Oba nabízené módy konzumace jsou pak poměrně intenzivní. A ani jeden z nich není nutné vnímat jako kompromis na úkor toho druhého.

Poslechněte si píseň Nara z alba This Is All Yours.
Poslechněte si píseň Nara z alba This Is All Yours. | Video:

Tón jejich skladeb je veselý, hravý, vřelý. Jako by byly složeny muzikanty, kteří necítí žádnou těžkost bytí a jejich jediným úkolem je šířit hormony euforické radosti. Budete-li jejich písničky poslouchat opakovaně, může se vám stát, že svůj den, ačkoliv byl plný stresu a tlaku, zakončíte s nablblým úsměvem na tváři. Z tohoto důvodu by nebylo od věci, kdyby se nahrávky alt-J prodávaly s přiloženou samolepkou s nápisem: Varujeme, že hudba této kapely je až nebezpečně návyková.

Soundtrack k honění se kolem vody na boso však není jediné, co tato kapela nabízí. V žánru skupin nezávazných juchavých melodií totiž patří k těm vůbec nejchytřejším. Jako by za těmi všemi chytlavými harmoniemi bylo víc než ambice donutit posluchače tančit, zpívat, smát se a vzájemně se milovat. Přestože alt-J tvoří v křehkém indiepopovém stylu, dokážou evokovat pocit, že jejich hudba je hlubší, že není prostá tajemství, která má smysl objevovat.

Alt-J.
Alt-J. | Foto: Profimedia

S prvními poslechy se tak posluchač ocitá ve světě barevného lunaparku, do kterého se přišel na jedno odpoledne jen tak pobavit. Při dalších však zjišťuje, že požitek, kterého se mu zde dostává, je mnohem bohatší, než si zpočátku myslel. Autor téhle recenze novinku alt-J This Is All Yours slyšel více než patnáctkrát a stále nemá dost.

Láska k Davidu Bowiemu. Na život a na smrt

Indiepopový koncept se většinou opisuje mottem: v jednoduchosti je krása. Většina skladeb tohoto žánru je totiž založená na jednoduchých a účelných melodiích, nezištných vokálních linkách a atmosféře světa, ve kterém ani stydlínům nehrozí žádné velké nebezpečí. Rovnice, podle které na jednu píseň stačí jeden výrazný hudební motiv, ale rozhodně není alt-J vlastní.

Podívejte se na video k písni Hunger Of The Pine.
Podívejte se na video k písni Hunger Of The Pine. | Video:

Této britské kapele je mnohem bližší filozofie nadžánrových stylových eklektiků, kteří vytvářejí vrstevnaté zvukové koláže. Stačí se podívat na obal aktuálního alba This Is All Yours, který je koncipován jako koláž barevných cákanců a skvrn; reklamu na postmoderní princip. Vážně ještě nikoho nenapadlo alt-J charakterizovat jako „popovější Animal Collective“?

Zvuk alt-J je vlastně otevřenou zvukovou laboratoří. Kdokoliv by měl vypsat veškeré nástroje, které ve svých skladbách používají, musel by mít, aby je všechny přesně identifikoval, akademické hudební vzdělání. Čtenáři tak bude muset stačit strohá informace, že zvuková paleta britské kapely alt-J je opravdu hodně bohatá a plná ne úplně předvídatelných variací.

Alt-J
Alt-J | Foto: Profimédia

Metoda alt-J upomíná na dětskou radost z objevování neznámého. Kapela možná v módu pokus/omyl zkouší, jak bude jeden zvuk komunikovat s tím druhým. Zásluhou tohoto principu se její hudba drží daleko od etablovaných hudebních vzorců. Něco takového lze u party, která vydává chytlavé a zpěvné melodie, považovat za velký úspěch. Nikdo tím však neříká, že jejich písně také nejsou tak trochu naivní.

Přestože jsou skladby alt-J plně svébytné, současně si suroviny, ze kterých jsou stavěny, velmi dobře uvědomují. Jako by tak kapela vytvářela určitou metareflexi těch fází pop music, které ji zajímají. Někdy jsou do svých vzorů naivně zamilovaní, jindy je poťouchle - ačkoliv stále s láskou - parodují.

Podívejte se na video k písni Every Other Freckle od Alt-J.
Podívejte se na video k písni Every Other Freckle od Alt-J. | Video:

Lze to zdokladovat i na konkrétních příkladech z aktuálního alba This Is All Yours. Skladba Left Hand Free obléká zemitý jižanský rock'n'roll do bláznivých a veselých barev. Píseň The Gospel of John Hurt je zase odpovědí na otázku, jak by zněli Fleet Foxes, kdyby se konečně oholili a flanelové košile vyměnili za žluto-fialovo-růžová trička a kšiltové čepice stejných barev. Celou tvorbu alt-J pak lze číst jako přiznání ke skutečnosti, že jejich láska k Davidu Bowiemu nezná hranic.

Testování žánru i posluchače

Aktuální nahrávka This Is All Yours je již druhá v pořadí. Na vztah s tou předchozí - dva roky starou - An Awesome Wave lze nahlížet z více stran.

V momentě, kdy bylo debutové album této skupiny v roce 2012 oceněno jedinou aktuálně existující prestižní hudební cenou Mercury Prize, se alt-J stali interpretem, který toho bude muset v budoucnu hudebnímu světu hodně dokazovat. Po intenzivním naposlouchání novinkové kolekce tak můžeme mít všichni radost, že druhá nahrávka alt-J není v žádném případě imitací úspěšného debutu; současně se však jeho stylu ale ani nezříká. Deska This Is All Yours však jde vlastní cestou; to, zda bude úspěšnou, neřeší. Nebo se tak aspoň tváří, což je docela fajn póza. Pokud bychom se však na výsledek měli zeptat oficiálních hitparád nebo recenzí kritiků, dozvěděli bychom se, že posluchači napříč regiony si s alt-J rozumí až do té míry, že jsou za jejich desky ochotní dokonce platit.

Podívejte se na živé provedení desky This Is All Yours.
Podívejte se na živé provedení desky This Is All Yours. | Video:

První a druhá deska britské kapely alt-J rozhodně nezní stejně. Posun, který kapela mezi oběma alby urazila, je většinou terminologií hudební publicistiky označován za nalezení dospělosti, případně objevení hlubší vyzrálosti. Kolekce This Is All Yours je vlastně určitým testem, prověrkou. Indiepop jako hudební styl je zkoušen, co vlastně všechno unese, kolika vlivy může být zatížen, aby se nerozpadl do multižánrových fragmentů.

Posluchač se pak zase stává někým, na kom se provádí výzkumné pokusy. Členové skupiny alt-J by jimi rádi zjistili, jak daleko se svými hravými experimenty mohou dojít, aby se jejich tvorba nestala více intelektuálně zatíženou než živočišně impulzivní a fyzickou. Zmíněnou hranici však Britové zatím nepřekročili. Album This Is All Yours je stále vhodné pustit především tehdy, kdy se budete chtít smát, tančit a vzájemně milovat. A nepřipadat si při tom jako debil.

alt-J: This Is All Yours. Infectious, 2014. Celkový čas: 55:28.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy