Rave pamětníci The Orb přivezou vesmírný taneční relax

Kultura Kultura
7. 12. 2012 11:09
The Orb vystoupí 23. ledna v Lucerna Music Baru
Foto: The Orb

Praha - Britští pamětníci rave éry a průzkumníci vesmírných prostorů pod vlivem lehkých drog The Orb ani v roce 2012 nezapomněli na své kořeny v jamajské dub music a nahráli desku s ikonou tamní hudby Lee Scratch Perrym. Od reality se tak průkopníci ambient housu odpoutávají už více než dvacet let a do podobných nálad se pokusí dostat i české publikum. Vystoupí totiž 23. ledna v pražském Lucerna Music Baru.

Zakladatele a jediného stálého člena projektu Alexe Patersona doprovodí dlouholetý spolupracovník Philippe Le Gonidec a vizualizace Michaela Colese. Průřezové vystoupení by mělo obsáhnout i skladby z aktuálního alba The Orbserver in the Star House, byť bez živé účasti vokalisty Lee Scratch Perryho.

The Orb
The Orb | Foto: facebook.com/TheOrb

Patersonova spolupráce se Scratch Perrym začala už v roce 2004 na koncertě v Mexiku. Tam spojili své síly v rámci DJ setu a domluvili se na společné desce. Fanoušci na ni sice museli čekat několik let, letos se ale nakonec propojení dubových vlivů s přímým účastníkem jamajského hudebního dění dočkali i na studiové nahrávce.

The Orb jsou jednou z ikon elektronické taneční hudby přelomu osmdesátých a devadesátých let. Tehdy měl Paterson v oblibě táhlé skladby se stopáží kolem dvaceti minut, dokladem toho ostatně je třeba debutová deska The Orb's Adventures Beyond The Ultraworld.

Naposledy na sebe Paterson přitáhl pozornost v říjnu 2010, kdy s Davidem Gilmourem (Pink Floyd) natočil desku Metallic Spheres.

Zajímavými hudebníky se nicméně obklopoval už od počátku kariéry. Nejprve sám působil jako hledač talentů, pak spolupracoval mimo jiné s Paulem Oakenfoldem nebo Jimmym Cautym - zakladatelem KLF.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 51 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy