Rave pamětníci The Orb přivezou vesmírný taneční relax

Kultura Kultura
7. 12. 2012 11:09
The Orb vystoupí 23. ledna v Lucerna Music Baru
Foto: The Orb

Praha - Britští pamětníci rave éry a průzkumníci vesmírných prostorů pod vlivem lehkých drog The Orb ani v roce 2012 nezapomněli na své kořeny v jamajské dub music a nahráli desku s ikonou tamní hudby Lee Scratch Perrym. Od reality se tak průkopníci ambient housu odpoutávají už více než dvacet let a do podobných nálad se pokusí dostat i české publikum. Vystoupí totiž 23. ledna v pražském Lucerna Music Baru.

Zakladatele a jediného stálého člena projektu Alexe Patersona doprovodí dlouholetý spolupracovník Philippe Le Gonidec a vizualizace Michaela Colese. Průřezové vystoupení by mělo obsáhnout i skladby z aktuálního alba The Orbserver in the Star House, byť bez živé účasti vokalisty Lee Scratch Perryho.

The Orb
The Orb | Foto: facebook.com/TheOrb

Patersonova spolupráce se Scratch Perrym začala už v roce 2004 na koncertě v Mexiku. Tam spojili své síly v rámci DJ setu a domluvili se na společné desce. Fanoušci na ni sice museli čekat několik let, letos se ale nakonec propojení dubových vlivů s přímým účastníkem jamajského hudebního dění dočkali i na studiové nahrávce.

The Orb jsou jednou z ikon elektronické taneční hudby přelomu osmdesátých a devadesátých let. Tehdy měl Paterson v oblibě táhlé skladby se stopáží kolem dvaceti minut, dokladem toho ostatně je třeba debutová deska The Orb's Adventures Beyond The Ultraworld.

Naposledy na sebe Paterson přitáhl pozornost v říjnu 2010, kdy s Davidem Gilmourem (Pink Floyd) natočil desku Metallic Spheres.

Zajímavými hudebníky se nicméně obklopoval už od počátku kariéry. Nejprve sám působil jako hledač talentů, pak spolupracoval mimo jiné s Paulem Oakenfoldem nebo Jimmym Cautym - zakladatelem KLF.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 18 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy