Rammstein pořádají bál. Dotazy s sebou

Jan Pomuk Štěpánek
20. 2. 2007 9:00
Recenze Po několika odkladech se fanoušci německých rockových monster dočkali. Rammstein vydali druhé koncertní DVD plné síry, ohňů a metalového marše.

Základem disku Völkerball (Lidový bál) je záznam koncertu ve francouzském Nimes, který se konal v rámci jejich turné k zatím předposlední desce Reise, Reise.

To se odráží na dramaturgii koncertu - dojde i na Mein Teil, skladbu věnovanou německému kanibalu Arminu Meiwesemu, muži, který amputoval a snědl homosexuálnímu prostitutovi penis předtím, než jej zabil.

S typickou názornou doslovností si kapela nechá na pódium přivést obrovský kotel, do kterého je vsazen klávesista Lorenz, zatímco frontman Lindemann s krví zbrocenou kuchařskou zástěrou pod ním zatápí.

Rammstein
Rammstein | Foto: Aktuálně.cz

Rammstein a jejich pódiová show, kostýmové stylizace, obří železná dilda kolem pasu a vůbec všechna ta síra, erupce testosteronu a demonstrace síly davu, tvoří velmi podmanivé divadlo. Ať už se divák přiklání k fanouškům nebo odpůrcům kapely.

Kromě adorace teenagerů po celém světě skupina čelí obviněním z alibistické tolerance fašistických nálad, které jejich hudba u labilnějších posluchačů vyvolává. Zůstane asi navždy pochybností, jestli tihle Němci působí více strašidelně, přesvědčivě, komicky nebo autenticky.

Už jen proto, že sami v rozhovorech i přiloženém dokumentu na druhém DVD velmi zručně balancují na hraně vychytralého alibismu a politické korektnosti, autentické vize a kýče, psychopatie a pobaveného nadhledu.

Rammstein
Rammstein | Foto: Aktuálně.cz

Adorují pokřivenost, zlo a ohavnost, to vše s perverzním nadšením a německou precizností. Což je kombinace přitahující a fascinující už jen souvislostmi, které tvorbu Rammstein přesahují.

Když dojde záznam na koncertní show v Japonsku a záběry patřičně zfanatizované školačky řvoucí hymnické refrény v němčině, McLuhanova globální vesnice se před očima smršťuje na globální vesničku, maličkou dekadentní osadu, kde je možné úplně cokoliv.

DVD Völkerball je pro rammsteinovské fanoušky absolutní nutností, předvádí jejich miláčky v té nejpůsobivější formě. Pokud si seženou i limitovanou dvoudiskovou edici, dostane se jim navrch devadesátiminutového dokumentu o kapele a zákulisí show.

A pro kulturní antorpology je to zase ucelený materiál a dokonalým poklad k bádání, co že jsou vlastně tihle chlápci v čele s charismatickým Lindemannem zač.

Jestli je porce obskurností, které se na diváky valí, myšlena s ironickým nadhledem nebo jestli je skvěle zprodukovanou projekcí obsesí, démonů osobních i kolektivních, to nakonec záleží především na tom, jak moc vážně chcete Rammstein brát.

Čím méně vážně je berete, tím víc se bavíte, ale o to podivnější a nepatřičnější pocit z toho člověka obestírá. Rammstein hrají na velmi temné, často hluboko ukryté spodní proudy mysli -  a těžko kapele upřít zručnost, s níž doluje tyto démony na povrch.

Po absolvování DVD si zbývá tu kruciální otázku otočit: Co o člověku záliba v Rammstein vypovídá?

Rammstein: Völkerball.   CD, 75 minut + koncertni DVD, 140 minut + dokumentární  DVD 90. Vydala firma Universal Music, 2006.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy