Radikalizace rozděluje i hudební scénu. Talentu netřeba, stačí zpívat, že tu přistěhovalce nechceme

Jarda Konáš
4. 8. 2016 10:10
Radikalizaci společnosti lze pozorovat minimálně na tuzemské hudební scéně. A není to příjemný pohled, píše hudební publicista Jarda Konáš. S posluchači tohoto typu hudby je to podle něj podobné jako se čtenáři konspiračních webů. Nezajímá je důvěryhodnost zdrojů nebo dohledatelnost informací. Spokojí se s tím, že slyší to, co slyšet chtějí.
EVROPO DÝCHEJ - Olivie Žižková 2016 | Video: YouTube

Těžko tento týden najdeme na českém internetu provařenější video, než je píseň EVROPO DÝCHEJ (ano, psáno velkými písmeny a bez čárky za oslovením) od Olivie Žižkové. Krásně ilustruje současný trend, ale zároveň je jen malým střípkem v mnohem větší mozaice.

Ačkoliv bychom mohli píseň přejít jako hudební obskurnost a kuriozitu, je potřeba ji z určitého aspektu brát vážně. V době vydání článku má klip na YouTube dva dny po vydání 33 000 zhlédnutí a verzi nahranou na facebookových stránkách Jana Žižky, bývalého bubeníka Karla Gotta a v současnosti manžela zpěvačky, sdílelo necelých sedm tisíc lidí (a další dosah sdílení je na FB mnohonásobný).

To je na náš region opravdu vysoké číslo podtrhující výjimečnost videa. Ano, velká část uživatelů se klipem pro jeho naivitu a neumětelství baví, ale najde se nezanedbatelné množství těch, kteří reagují nadšeně. Komentují příspěvek slovy "konečně někdo řekl pravdu" nebo "tak to je" a šíří jej dál mezi svými známými.

Loňský úspěch skupiny Ortel v Českém slavíku působil nejprve jako úlet. Najednou si na televizních obrazovkách přebíral cenu za popularitu zpěvák s prokazatelně neonacistickou minulostí, jehož aktuální tvorba stále obsahuje xenofobii, homofobii a jiné formy nenávisti.

Úlet se ale změnil v otevření Pandořiny skříňky. Na podobnou vlnu totiž najeli další hudebníci, jako právě Žižková nebo Debustrol s písní Zakuklenci, a začali tak díky nešťastné situaci ve společnosti sbírat laciné body. Tendenčním svodům se nevyhnuli ani lidé, kteří v branži působí dekády a nepotřebují se zviditelňovat.

Brichtu nepočítejme, ale angažování Slávka Jandy z Abraxasu na demonstracích o tom, jak naši vlast nedáme, zklamalo mnohé. „Androši a mánčiky“ Abraxas milují nebo alespoň respektují, desky Box a Manéž jsou zásadní nahrávky československé nové vlny. V jejich očích je Jandovo vystupování před huránárodoveckými davy, ve kterých se bolševici mísí s holými temeny, jedno velké smutné zklamání.

Motivace k aktivitě ale funguje bohužel i opačně – od muzikantů k lidem. Popularita Ortelu jeho fanoušky motivuje k tomu, aby píseň Mešita učili zpívat své děti. Jejich šišlavé provedení pak nahrávají na internet a vzájemně se podporují v další podobné činnosti. A zatímco amatérská videa dětí zpívajících o řezání hlav můžou burcovat sociálku, rodiče jsou konejšeni dojmem, že své ratolesti vedou k té jediné a správné pravdě. A jsme u toho.

Ortel - Mešita (cover) | Video: YouTube

Popularita podobných interpretů v žádném případě nevychází z jejich talentu. Ten v mnoha případech včetně oceněného Ortelu chybí. S posluchači tohoto typu hudby je to podobné jako se čtenáři konspiračních webů. Nezajímá je důvěryhodnost zdrojů nebo dohledatelnost informací. Spokojí se s tím, že slyší to, co slyšet chtějí.

A platí to i u muziky. Není potřeba talent, není potřeba pečlivá produkce, stačí zpívat „přistěhovalce nechceme“ a fanoušci se hrnou. Děsivá situace, které jistě brzy další hudebníci využijí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy