Queens of the Stone Age míří na Rock For People

Kultura Kultura
5. 2. 2013 21:36
Do Hradce přijedou i Klaxons, Papa Roach a Parov Stelar
Queens of Stone Age
Queens of Stone Age | Foto: Profimédia

Hradec Králové - Největší český festival Rock for People zná svého prvního headlinera. Je jím alternativně rocková kapela Queens of the Stone Age sdružená kolem Joshe Hommea, z níž se letos po připojení Davea Grohl a hostů jako je Mark Lanegan nebo Trent Reznor stal tak trochu rockový all-stars projekt. Kromě nich v létě do Hradce přijedou také elektro-swingoví Parov Stelar, nu-metalisté Papa Roach a britská nu-rave kapela Klaxons.

„Co kapela, to jiný žánr, jiný příběh. Výběr dokládá naši snahu o dramaturgickou pestrost se společným jmenovatelem - kvalita, energie a rovněž překvapení v podobě nových nahrávek," komentoval první čtveřici jmen ředitel festivalu Michal Thomes.

Queens of the Stone Age
Queens of the Stone Age | Foto: J. Odell

Headliner z rockového nebe

Rockový projekt Queens of the Stone Age se v průběhu nahrávání šesté řadové desky, s předpokládaným datem vydání v první polovině letošního roku, vyvinul v jednu z nejvíce hvězdných kapel, které bude možné v roce 2013 slyšet.

Nejprve se k frontmanovi Joshu Hommeovi připojil Trent Reznor. Nedávno za bubny usedl opět Dave Grohl, basu si zase vzal zpět do rukou někdejší Nick Oliveri, který se s Hommem v devadesátých letech sešel v stoner rockové ikoně Kyuss. Potvrzeno pak bylo hostování Jakea Shearse, frontmana Scissor Sisters. Stejně tak nedávno proběhly zprávy o malém cameu Marka Lanegana.

V Queens of the Stone Age se vždy snoubila láska všech zúčastněných k ostřejšímu zvuku kytar. Kapela se dnes skládá z rockových hudebníků, kteří v devadesátých letech přispěli k obrodě žánru jako takového a nalezli v něm novou tvůrčí energii. Proto když na deskách projektu čerpají z grunge, stoner rocku nebo staromilského rokenrolu, nezní výsledek jako patetická snaha o napodobování zajetých vzorů.

Přinejmenším část aktuálních členů totiž jsou přímými stylovými inovátory - Homme dříve otevíral cestu psychedelickým vlivům v hutném zvuku stoner rocku s Kyuss, Grohl zase chvíli bubnoval v Nirvaně a zároveň je hlavní postavou aktuálně hibernujících Foo Fighters.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Inovativní kytarovka Klaxons a další

Dalším hodnotným příbytkem v programu hradeckého festivalu pak jsou britští Klaxons, mimo jiné držitelé prestižního ocenění Mercury Prize za debutovou desku Myths of the Near Future z roku 2007.

Klaxons
Klaxons | Foto: Rock for People

Na ní definovali svůj zvuk křížením kytarové hudby s taneční elektronikou a psychedelickými vlivy a pro post-moderní žánrovou hříčku se uchytilo označení nu-rave. Sám basák a zpěvák kapely Jamie Reynolds přitom o slovní spojení sám prohlásil, že je to: „Něco co začalo jako interní vtípek, ale stalo se záhy menšinovou subkulturou."

S Rock for People se pak do Česka poněkolikáté vrátí rakouská elektro-swingová tancovačka Parov Stelar. Stejně tak přijede dříve velmi úspěšná kapela Papa Roach, která se pohybuje někde mezi hranicemi hard rocku a nu-metalu. Původně vznikli kvůli účasti ve školní soutěži, dnes mají na kontě 8 alb a 18 milionů prodaných nosičů.

Devatenáctý ročník festivalu se uskuteční tradičně v hradeckém Festivalparku ve dnech 2. až 5. července. Vstupenky jsou aktuálně k dispozici za 1300 korun, po vyprodání limitované edice tří tisícovek kusů pak cena poroste.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

Další zprávy