Pro Colours of Ostrava není návštěvnost důležitá. Veřejnoprávní přístup ale zapomíná na fanoušky

Daniel Maršalík
18. 7. 2016 11:57
Colours of Ostrava mají za sebou jeden z nejhorších ročníků. Alespoň dle slov ředitelky festivalu Zlaty Holušové, která se rozhodla, že poprvé nezveřejní přesný počet návštěvníků. Je logické, že letošní návštěvnost nepatřila mezi ty největší, ale byla by chyba svalovat vinu jen na počasí. Letošní ročník zkrátka nenabídl silný line-up. Více v textu Daniela Maršalíka.
Colours of Ostrava 2016
Colours of Ostrava 2016 | Foto: ČTK

Po třech horkých letech, kdy počasí festivalu Colours of Ostrava nesmírně přálo, letos přišly vydatné deště a teploty, které by spíše než k červenci pasovaly k říjnu. Jako by samo počasí naznačovalo, že letošní hudební nabídka není tak bohatá, jak bylo v případě nejuznávanějšího festivalu v Česku pravidlem.

Zatímco minulé ročníky nabídly jména jako Alanis Morissette, Jamie Cullum, Sigur Rós, Robert Plant, Kasabian nebo Björk, nyní jediným opravdu „velkým jménem“ byli britští Underworld. A to je málo na čtyřdenní festival, který se chce zařadit mezi nejvýznamnější evropské hudební akce. Vždyť i pražský Metronome „koupil“ Iggyho Popa, královéhradecký Rock for People zase Massive Attack a slovenská Pohoda lákala na PJ Harvey.

Ne že by koncerty na ostravském festivalu byly špatné. Kapely, jakými jsou M83 nebo Tame Impala, hrají výborný pop/rock, ale nejde jimi vyplnit čtyřdenní akci, která se chlubí rekordním počtem scén (letos jich bylo 20). A lákat desítky tisíc na koncert Antony Hegartyho (Anohni) na hlavním pódiu je přinejmenším dramaturgická škodolibost, jakkoliv šlo o povznášející hudební zážitek.

Hlavním přínosem „Coloursů“ tak zůstává zvyšování hudební gramotnosti, což v době, kdy tu skuhráme na stav českých rádií hrajících tuctový pop a socialistické retro, není zas až tak málo. Podobným přístupem k divákovi se jiný tuzemský festival pochlubit nemůže. Nejvíc „nové hudby“ lze najít na menších pódiích mezi zástupci world music, kteří jsou stále základním kamenem festivalu. Díky nim je stále co objevovat i v době, kdy zrovna program na hlavních scénách dramaturgicky přešlapuje na místě.

I letos se představila řada kapel a interpretů, o kterých se za pár let možná bude mluvit jako o hudebních hvězdách (dříve se tu prezentovala například zpěvačka Janelle Monáe). Šestadvacetiletá nizozemská zpěvačka Kovacs, jejíž soul se dotýkal odkazu Amy Winehouse, nebo mladíci Nothing but Thieves z Velké Británie, kteří působili jako živější odnož Muse, jsou příklady, kdy se sázka na nejistotu pořadatelům vyplácí. 

Jenže hlavní program v Ostravě bývá až okázale ambientní a letošnímu ročníku dramaturgická ospalost v chladném počasí ublížila. Nedává prostě žádný smysl gradovat sobotní večer downtempovou kapelou Thievery Corporation, která zažila vrchol před 15 roky. 

Letos je to poprvé, co tým Colours of Ostrava nezveřejnil čísla. Ředitelka Zlata Holušová tvrdí, že návštěvnost není důležitá, jako by její festival měl veřejnoprávní charakter, se kterým inklinují i jeho edukativní cíle.

Colours jsou v Česku stále jednička, ale Češi si pomalu zvykají jezdit za hudbou i do zahraničí. Polský Open'er jim nabídl Red Hot Chili Peppers nebo Pharrela Williamse, Lollapalooza v Berlíně letos ulovila Radiohead nebo Kings of Leon a budapešťský Sziget nabízí Rihannu, Muse a Davida Guettu. 

Lidí letos do vítkovického areálu přišlo méně, což je do velké míry zapříčiněno deštěm (proto patří pořadatelům velké uznání, že chod festivalu zvládli bez větších problémů). Nižší návštěvnost je ale potřeba dát i do souvislosti s tím, že festival letos zkrátka nenabídl atraktivnější program.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy