Před čtvrtstoletím tam zpíval s Oasis. Gallagher se vrátí do Knebworth Parku

Reuters Kultura Reuters, Kultura
4. 10. 2021 12:50
Čtvrtstoletí poté, co britská rocková kapela Oasis zahrála v anglickém Knebworth Parku pro 250 tisíc lidí, se na stejné místo vrátí její někdejší frontman Liam Gallagher. Chystá zde svůj dosud největší samostatný koncert. "Bude mít biblické proporce," slibuje.
Liam Gallagher se vrátí do Knebworth Parku, kde roku 1996 (na snímku) slavně vystoupil s Oasis.
Liam Gallagher se vrátí do Knebworth Parku, kde roku 1996 (na snímku) slavně vystoupil s Oasis. | Foto: Roberta Parkin

Devětačtyřicetiletý zpěvák vystoupení oznámil společně s informací, že vydá nové album. V Knebworth Parku severně od Londýna se v létě 2022 vystřídá na pódiu s kytaristou a zpěvákem Michaelem Kiwanukou a kapelami Kasabian, Goat Girl a Fat White Family.

Oasis založil se svým bratrem Noelem Gallagherem v Manchesteru roku 1991. Skupina proslavená hity jako Wonderwall nebo Don't Look Back in Anger vystoupila v Knebworth Parku pět let nato. Pro mnohé příslušníky tehdejší mladé generace přelomovou akci v těchto dnech připomíná dokumentární film, který promítají také česká kina.

Snímek režiséra Jakea Scotta líčí, jak byly koncerty Oasis vyprodané za necelý den. O 250 tisíc lístků se podle distribuční společnosti Aerofilms poprala dvě procenta tehdejších obyvatel země.

"Byla to doba, kdy se Velká Británie pomalu vzpamatovávala z období hospodářského propadu. Díky nárůstu sebevědomí v umění a kultuře se toto období pojmenovalo Cool Britannia a právě raketový vzestup popularity Oasis reflektuje nově nalezenou jistotu a směr," stojí v anotaci filmu.

Oasis byli tehdy po vydání prvních dvou alb Definitely Maybe a (What's the Story) Morning Glory? na vrcholu slávy a coby představitelé žánru nazývaného britpop se stali senzací, jakou ostrovní scéna nepamatovala od časů Beatles. Obě desky se dostaly do čela britské hitparády.

V Knebworth Parku zazněly i hity jako Champagne Supernova.

Dokument Oasis Knebworth 1996 promítají česká kina od 23. září. | Video: Aerofilms

O rok později, v listopadu 1997, zahráli Britové ještě v pražské Sportovní hale. Později se však formace kvůli vzájemným neshodám mezi bratry rozpadla. Dnes každý rozvíjí sólovou dráhu.

Liama Gallaghera nedávno Češi viděli. V posledním předpandemickém létě 2019 byl hvězdou pražského festivalu Metronome. Po většinu koncertu držel sošnou pózu, s rukou v levé kapse a hlavou skloněnou pod mikrofonem.

"V černých brýlích a typické, ke krku zapnuté šusťákové bundě stojí na místě. Nepohybuje se po pódiu, neudržuje kontakt s fanoušky. Maximálně občas vezme tamburínu nebo rumba koule, otře si zátylek ručníkem, který pak vztekle odhodí. Přesto z něj sálá charisma, jež s přibývajícími roky nemizí," napsalo o vystoupení Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo 17 lidí

O život v pátek ráno přišlo 17 lidí a dalších devět utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

Informace o neštěstí, které se odehrálo v městečku Lesnoj v Rjazaňské oblasti, se od začátku rozcházely. Postupně rostl počet zraněných i mrtvých. Ministerstvo pro mimořádné události původně sdělilo, že zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden člověk vážná. Mimo to nebyl znám osud devíti osob. Hasiči po zlikvidování požáru z trosek zcela zničené budovy postupně vyprostili těla všech obětí, které zemřely na místě. Poslední podle agentury TASS až později odpoledne.

Předtím v popáleninovém centru oblastní metropole Rjazaně zemřel jeden z poraněných. Podle resuscitačního týmu, který muže transportoval, utrpěl popáleniny na 80 procentech povrchu těla.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "porušení technologického procesu".

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Polská média hlásí devátého mrtvého z řad migrantů na hranici s Běloruskem

Polská pohraniční stráž v pátek nalezla v pásmu u hranic s Běloruskem, ve kterém platí výjimečný stav, mrtvého muže. Jde o devátou smrt na polsko-běloruské hranici, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. "Dehydrovaní, hladoví, promrzlí uprchlíci, které denně nacházejí aktivisté mimo pásmo výjimečného stavu, hovoří o tom, že v pohraničních lesích je mrtvol více," napsal deník.

Policie se nyní snaží identifikovat mrtvého muže, jehož tělo našla hlídka pohraniční stráže u vsi Kuścińce v pohraničním pásmu. Mluvčí pohraniční stráže uvedla jen, že hlídka našla mrtvolu v lese. Policie zatím neví, kolik let mrtvému muži bylo a jaké byl národnosti.

Deník připomněl, že nedaleko od místa nynějšího nálezu objevil policejní vrtulník mrtvolu 24letého Syřana. Před dvěma dny potápěči vylovili z Bugu tělo 19letého Syřana. Jeho společník přežil a doplaval na polský břeh pohraniční řeky. Tvrdil, že do řeky je strčili běloruští pohraničníci. Ještě dříve bylo na polsko-běloruské hranici zaznamenáno nejméně šest úmrtí. Zemřel mimo jiné 16letý Iráčan.

Polské úřady jsou na informace o mrtvých migrantech skoupé, prokuratura tento týden vydala jen krátké komuniké o pitvě tří mužů ve věku od 20 do 40 let, kteří zemřeli pravděpodobně podchlazením. V Bělorusku, u hranic s Polskem, našla tamní pohraniční hlídka tělo mrtvé ženy, u které byla trojice dětí a dva dospělí. Ti podle Bělorusů vypověděli, že je Poláci se zbraní v ruce donutili vrátit se do Běloruska, přičemž museli odtáhnout mrtvou ženu.

Výjimečný stav v pohraničním pásmu byl prodloužen do počátku prosince. Zatím ani novináři, ani humanitární organizace nesmějí do pásma vstoupit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy