Před 30 lety se ozvalo Radio Stalin. Dnešní Radio 1 se zrodilo z podzemí a nadšení

ČTK Kultura ČTK, Kultura
19. 10. 2020 14:37
Na začátku byla pirátská vysílačka Radia Stalin. A veliká chuť vysílat na úsvitu nové doby do éteru konečně něco jiného, zajímavého, moderního.
Radio 1 se v éteru poprvé ozvalo během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné.
Radio 1 se v éteru poprvé ozvalo během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné. | Foto: ČTK

Pár vysokoškoláků se před 30 lety, 19. října 1990, vzepřelo zkostnatělosti úřadů a malou revolucí prosadilo vznik první soukromé nezávislé vysílací stanice v Čechách. Dodnes funguje pod názvem Radio 1 a zaměření na alternativní hudbu i kulturu se nezpronevěřila.

Vše začalo na kulturní akci Totalitní zóna v říjnu 1990. Z této výstavy se z podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné na velmi krátkých vlnách prvně ozvala stanice, která se ohlásila jako Radio Stalin.

"V noci se výstava mění v rockový klub. Na podlaze posypané pískem se mezi vystavovanými objekty povalují kameny, kusy železa, návštěvníci. Symbolický hrob obludy je v katakombách, z hromad kamení roztříštěného při výbuchu se vyvaluje lebka, prázdnými očními důlky sleduje dění kolem," popsal v týdeníku Respekt spisovatel Jáchym Topol.

"Lidé, kteří tady vystavují, hrají, tančí, popíjejí, jsou první generace, která si může neúctu k tomuhle drakem obývanému hrobu dovolit. Jejich rodiče a prarodiče, pokud zrovna nepatřili k poslušným uctívačům kultu násilí, ke stavitelům pomníku, by si tu nemohli ani odplivnout," uvedl Topol.

Stanice byla bez licence, čímž protestovala proti liknavosti státních orgánů zodpovědných za přípravu nového zákona o rozhlasovém a televizním vysílání.

O licenci měla skupinka vysokoškoláků zažádáno už od března, tedy půl roku, do éteru se ale pomocí výjimek prosazovaly jen velké zavedené firmy jako BBC, Evropa 2 či Svobodná Evropa. A tak se studenti chopili příležitosti a jednomu z nich, studentu pedagogické fakulty Pavlu Hronkovi, se podařilo domluvit s francouzskou stanicí Energie na zapůjčení vysílačky.

Na konci výstavy se studentům už vysílačku, kterou dle Respektu ladilo odhadem 10 tisíc lidí, vypnout nechtělo. Vysílání bez licence ale bylo z hlediska zákonů trestné, a proto pracovníci Okresního národního výboru Prahy 7 přístroj v hodnotě půl milionu franků 25. října zabavili.

Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na 30 tisíc lidí, v prosinci pražský magistrát rozhodl o nezákonnosti zákroku a nařídil výboru, aby zabavenou vysílačku vrátil. V pátek 15. února 1991 se stanice opět ohlásila pod změněným názvem Radio Ultra na frekvenci 92,6 MHz. Vysílala z Lodecké ulice, kde jí útulek nabídl nezávislý rockový klub Bunkr.

"Ředitel radiokomunikací vydal příkaz okamžitě zastavit její provoz, k čemuž zatím nedošlo. Ředitel Československého rozhlasu František Pavlíček v interním oběžníku pohrozil vyhazovem zaměstnancům, kteří by s Radiem Ultra spolupracovali," napsal Martin Weiss v týdeníku Respekt.

Teprve v březnu 1991 se rádio konečně dočkalo legalizace a byla mu přidělena frekvence 91,9 FM, na které v Praze a Středočeském kraji vysílá dodnes pod názvem Radio 1. Na dalších frekvencích vysílá také v Českých Budějovicích, Plzni a Liberci, je možné ho poslouchat po internetu a digitálně v síti DAB+.

V současnosti hlavní součást programu tvoří různé formy současné elektronické a kytarové hudby. Stálé místo ve vysílání mají i další hudební žánry jako hip hop, jazz, hard rock, reggae, world music nebo soundtracky.

Radio 1 se též podílí na propagaci nejrůznějších kulturních akcí, vysílá přímé přenosy a za jeho podpory byly vydány stovky alb domácích nezávislých interpretů a knihy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy