Praxe relativity: Xindl X už prostě nikomu nevadí

Bořivoj Štáva
26. 11. 2010 11:56
Na nové desce je nejzajímavější, jak moc je nezajímavá
Foto: championship.cz

Recenze - Ve zkratce: Praxe relativity, tedy nová deska Xindla X, je o poznání lepší než debut Návod ke čtení manuálu. Kdyby nic jiného, Ondřej Ládek mě napodruhé ušetřil toho nepříjemného pocitu trapnosti. Ani ne z toho, že takovou věc poslouchám, ale že vůbec něco takového někde vzniklo - a toho si vážím. Bohužel skutečná praxe téhle relativity je taková, že LEPŠÍ ani zdaleka neznamená DOBRÁ.

Foto: Aktuálně.cz

Následující odstavec není vlastně podstatný, ale budiž: je dobré slyšet, že se na nové Xindlově desce někdo alespoň trochu zabýval produkcí, řešil zvuk a aranžmá. Po úmorném debutu s příšerným soundem, akcentovaným opravdu otravným saxofonem, to na první poslech působí skutečně jak to pověstné nebe a dudy, ovšem i tohle vypovídá víc o předchozím albu, než o tom aktuálním.

A docela fajn je i to, že se pan X takřka úplně přestal zesměšňovat svými pokusy o rap, aniž má o jeho technice sebemenší tušení. Na druhou stranu: z nové desky je evidentní, že i jako zpěvák má svoje hranice, které by radši neměl překračovat… A to říkám jako člověk, který slovo "falešný" jen výjimečně spojuje s intonací. Ale jak tu padlo, tohle není důležité.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Totiž, sama o sobě ta Praxe relativity v podstatě nestojí za pozornost, i když právě to je na té desce nejzajímavější - tím, jak moc je nezajímavá. Xindl X staví svojí tvorbu na textech, ve kterých pomocí mnoha slov neříká vůbec nic. Vata slovních hříček, na jedné straně prvoplánové rýmy pro rýmy a na druhé složitě šroubované konstrukce, nebo formální nečistota, která míchá patřičný (a očekávaný) hovorový jazyk s až archaizující češtinou. To všechno ukazuje na vyprázdněnou bezradnost Ládkova psaní.

Prostě píše jen proto, aby psal, a čím víc tím líp. Jenže vodopád slov a laciných rýmovaček se vypaří dřív, než někam vůbec dopadne. Podobně jako Tomáš Klus nebo Richard Krajčo připomíná i Ládek veršujícího středoškoláka, který sám sebe okouzluje publikováním zásadních básnických děl v gymnaziálním časopise.

Foto: Dana Kolářová

Je až komické, jak archetypální jsou jejich role či stylizace - máchovsky rozervaný romantik Krajčo, mile sarkastický glosátor Klus a neústupný rebel Ládek - a jak zásadní shodu vykazují generální znaky jejich tvorby: bez nápadu, obsahu, poetiky.

Logicky se nabízí otázka, jak je možné, že se Xindl X těší navzdory očividné (ne)kvalitě díla, takové popularitě? Už na debutovém albu byl v tom svém "protestu" trochu opatrný: rebel a solitér, jistě, ale vocaďpocaď a hlavně nikoho neurazit...

A jestli tvrdím, že na nové desce už je nezajímavý úplně, je v tom dost možná i řešení tohoto paradoxu. Majorita posluchačů-konzumentů hudby je totiž pasivní a jejich preference mají negativní základ. Jinými slovy: nevyhledávají to, co lahodí jejich vkusu, ale jen odmítají to, co se jim nelíbí a co je vyrušuje.

A Xindl X už prostě nikomu nevadí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy