Poslední show nebyla poslední. Do Prahy se vrátí Ennio Morricone, na Promsech také zahraje Corea

Kultura Kultura
31. 1. 2018 10:11
Zřejmě kvůli vysokému věku a občas deklarované touze si odpočinout bývá každé vystoupení dirigenta Ennia Morriconeho označováno za poslední. Svým loňským, v pořadí pátým českým koncertem vyprodal pražskou O2 arenu.
Chick Corea vloni s triem koncertoval v Brně, tamtéž dříve vystoupil po boku Bobbyho McFerrina.
Chick Corea vloni s triem koncertoval v Brně, tamtéž dříve vystoupil po boku Bobbyho McFerrina. | Foto: Chick Corea Productions

Pražské návraty dirigenta Ennia Morriconeho, klavíristy Chicka Corey a zpěváka Kurta Ellinga zinscenuje letošní ročník festivalu Prague Proms.

Od roku 2005 jej pořádá Český národní symfonický orchestr, který na několika koncertech vždy také účinkuje. Letos se zúčastní šesti večerů včetně toho, jejž bude 15. července v pražském Obecním domě dirigovat Morricone. "V premiéře zazní duchovní skladba Stvoření & Babylonská věž nebo hudba z filmů, které Morricone v Praze ještě nepředstavil," uvádí Jan Hasenöhrl, ředitel festivalu a zároveň šéf orchestru.

Naráží na to, že devětaosmdesátiletý italský autor hudby k filmům Tenkrát na Západě či Neúplatní do Česka jezdí už několik let. S Hasenöhrlovým orchestrem navázal úzkou spolupráci, začal ho zvát na evropská turné a nakonec jej využil také ve studiu, například když natáčel hudbu k westernu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina. Jiné soundtracky Morricone zaznamenal v pražské Hostivaři, kde sídlí Český národní symfonický orchestr.

Zřejmě kvůli vysokému věku a občas deklarované touze si odpočinout bývá každé Morriconeho vystoupení v Praze označováno za poslední. Naposledy se tak stalo vloni na podzim, kdy dirigent vyprodal pražskou O2 arenu. Jeho v pořadí pátý český koncert se jmenoval Úplně poslední show s podtitulem Sbohem, Praho.

Na letošních Prague Proms dále vystoupí Chick Corea, jenž je v šestasedmdesáti letech považován za jednoho z nejznámějších žijících jazzových klavíristů. Do Obecního domu 11. července přiveze své trio včetně kontrabasisty Johna Patitucciho a bubeníka Davea Weckla. Také k nim se připojí Český národní symfonický orchestr, tentokrát dirigovaný Američanem Steven Mercuriem.

Čerstvě padesátiletý Američan Kurt Elling, jeden z předních jazzových vokalistů, bude účinkovat 7. července v Divadle Hybernia. Doprovodí jej kvinteto s kytaristou Johnem McLeanem, klavíristou a varhaníkem Stuem Mindemanem a jako zvláštní host mladý chicagský trumpetista Marquis Hill, který pracuje s prvky post-bopu, hip hopu či R&B.

Na záznamu ze Švédska zpěváka Kurta Ellinga doprovázejí hudebníci, s nimiž přijede také do Prahy. | Video: kurtelling.com

Letošní ročník Prague Proms zahájí 19. července v Obecním domě provedení Slavnostní mše veristického skladatele Pietra Mascagniho. Český národní symfonický orchestr bude dirigovat Marcello Rota a doprovodí dva talenty - tenoristu Petra Nekorance a basbarytonistu Borse Prýgla.

Nekoranec vloni vyhrál prestižní Mezinárodní soutěž Francesca Viñase, Prýgl měl samostatný recitál v rámci Pražského jara a rovněž získal mimořádné ocenění na pěvecké soutěži Operalia. Tam ho po setkání v Praze pozval renomovaný Plácido Domingo, který hodonínskému pěvci nakonec zprostředkoval i angažmá ve svém divadlu v Los Angeles.

Na letošní Prague Proms dále přijedou belgický Brussels Jazz Orchestra, skupina Brubeck Brothers Quartet, rakouský žesťový septet Mnozil Brass nebo švédský trombonista a dirigent Christian Lindberg. Ten s Českým národním symfonickým orchestrem 22. června uvede Čajkovského Čtvrtou a rovněž zahraje Koncert pro trombon a orchestr od německého skladatele z 19. století Ferdinanda Davida.

Monica Manciniová, pětašedesátiletá dcera slavného hollywoodského skladatele Henryho Manciniho, pak 1. července v Obecním domě zazpívá melodie z filmů Růžový panter, Bio Ráj nebo Dny vína a růží.

"Byla dvakrát nominována na cenu Grammy a spolupracovala jak s Plácidem Domingem nebo s Quincy Jonesem, tak s Michaelem Jacksonem," dodávají pořadatelé. Předprodej vstupenek byl již zahájen na stránkách festivalu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy