Britská rocková kapela Foals zahraje poprvé v Praze, v Česku se představí na festivalu Metronome

Kultura Kultura
13. 5. 2016 16:03
Nový hudební festival Metronome, který proběhne 25. a 26. června v areálu Výstaviště Praha, představí velká jména světové hudby. Vedle Iggyho Popa vystoupí i britská indie rocková kapela Foals. Ta zahraje v Praze jak písně ze svého posledního alba What Went Down, tak předchozí hity.
Foto: METRONOME FESTIVAL

Po sobotním vystoupení headlinera festivalu Metronome Iggyho Popa se představí fanouškům v neděli britská indie rocková kapela Foals. Parta hudebníků z Oxfordu v čele s charismatickým zpěvákem Yannisem Philippakisem zahraje vůbec poprvé v Praze.

Již v roce 2013 se kapela představila na festivalu Rock For People, do hlavního města pak zavítá rovnou z halového turné, v jehož rámci vyprodala například i stadion v britském Wembley.

Foals spolu hrají od roku 2005, o tři roky později debutovali albem Antidotes, které se v Británii hned stalo hitem. Následovalo druhé album Total Life Forever v roce 2010 a pak třetí Holy Fire v roce 2013. Loni vydali čtvrtou řadovou desku What Went Down, ta je popisována jako nejhlasitější album jejich kariéry. Kapela je známá především pro své atmosférické, zasněné a melancholické písně.

Festival Metronome proběhne poslední červnový týden na pražském Výstavišti. Kromě koncertů hvězd světové hudby připravili organizátoři na 25. a 26. června také několik unikátních hudebních představení, například společné vystoupení českých hudebních legend Ivana Krále a Jiřího Suchého. Z české scény se pak představí například Richard Müller, J.A.R. či Bára Poláková.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy