Poprvé od roku 1986. Američané v první polovině roku koupili víc vinylů než CD

Kultura Guardian, Kultura
14. 9. 2020 20:54
Poprvé od začátku 80. let minulého století se v Americe prodalo víc vinylů než CD. Stalo se tak za první pololetí letošního roku, informuje britský deník Guardian. Data zveřejnila Asociace amerického nahrávacího průmyslu známá pod zkratkou RIAA.
Vinyly měly nad CD v USA navrch naposledy v roce 1986.
Vinyly měly nad CD v USA navrch naposledy v roce 1986. | Foto: Shutterstock

Za první polovinu roku 2020 tržby z prodeje vinylů dosáhly 232,1 milionu dolarů, zatímco CD se prodalo jen za 129,9 milionu dolarů. Naposledy měly vinyly nad CD navrch v roce 1986.

Jak ale upozorňuje Guardian, přesto mají vinyly na celkových tržbách z prodeje hudby v USA jen čtyřprocentní podíl. 85 procent všech příjmů hudebnímu trhu vynáší streamování, které za první polovinu roku 2020 dosáhlo 4,8 miliardy dolarů.

Vloni za stejné období streamy vynesly 4,3 miliardy dolarů a tvořily 80 procent celkových příjmů.

Digitální prodeje, což je třeba prodej celých singlů nebo alb prostřednictvím služeb jako iTunes, dál klesají, momentálně už představují jen 6 procent celkových tržeb.

Podle dat Asociace amerického nahrávacího průmyslu si také uživatelé čím dál častěji platí účty na streamovacích službách jako Spotify nebo Apple Music, aby mohli poslouchat hudbu bez reklam a dalších omezení spojených s užíváním těchto služeb zdarma. Příjmy z předplatného streamovacích služeb za první polovinu letoška vzrostly na 72,1 milionu dolarů oproti loňským 58,2 milionu.

Podle americké CNN roste obliba vinylů setrvale od roku 2005. Guardian pak dodává, že vinyly se těší rostoucí popularitě také ve Velké Británii, kde jejich prodeje vloni meziročně narostly o 4,1 procenta.

V Česku se prodeje fyzických nosičů, to znamená CD a LP, za rok 2019 držely na podobné úrovni jako v roce 2015, čítaly 212 milionů z celkových 1,061 miliardy korun. Zdejší pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu to však ve výročním přehledu dala do souvislosti s úmrtím Karla Gotta, jehož alba "se v poslední čtvrtině roku prodávala v nadstandardním počtu".

Na českém hudebním trhu, jenž vloni meziročně vyrostl téměř o 16 procent, prodej vinylů vloni činil 6 procent z celkových tržeb, zatímco CD představovala 13,5 procenta.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Soudkyně amerického nejvyššího soudu podlehla rakovině, bylo jí 87 let

Ve věku 87 let v pátek zemřela soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová. Podle prohlášení soudu podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní a poslední momenty prožila doma se svojí rodinou. Její úmrtí by podle agentury Reuters mohlo ještě více převážit poměr sil v devítimístném senátu nejvyššího soudu na stranu konzervativců, kteří měli dosud převahu pěti ku čtyřem. Americká média předpovídají bouřlivé spory ohledně nominace náhradníka za Ginsburgovou.

Americký prezident Donald Trum označil Ginsburgovou za úžasnou ženu. "Vedla úžasný život. Co jiného můžete říct? Byla to úžasná žena… byla to úžasná žena, která vedla úžasný život," řekl prezident. "Rmoutí mne to," dodal.

"Naše země ztratila právníka historického významu. My na nejvyšším soudě jsme ztratili milovaného kolegu. Dnes truchlíme, ovšem s pevným přesvědčením, že příští generace si budou Ruth Baderovou Ginsburgovou pamatovat tak, jak jsme ji znali - coby neúnavného a rázného bojovníka za spravedlnost," uvedl předseda nejvyššího soudu USA John Roberts.

Ginsburgová byla členkou nejvyššího soudu přes 27 let. Stala se jí v roce 1993 poté, co ji jmenoval tehdejší prezident Bill Clinton, přičemž byla teprve druhou ženou, která získala post na nejvyšší soudní instanci Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

OSN neobnoví sankce proti Íránu za porušování jaderné dohody

Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim odvolaný na základě jaderné dohody s Íránem nebude tento víkend obnoven, jak požadují Spojené státy. Napsala to agentura Reuters, která se dostala k dopisu adresovanému RB OSN třemi evropskými stranami zmíněné dohody z roku 2015.

"Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat," uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez "právního efektu". Odpuštění sankcí prý zůstane v platnosti i po víkendu.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně jadernou dohodu porušuje. Sankce by se podle Washingtonu měly vrátit v noci na neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy