Pop je umělý odraz reálného světa, říká operní gotička

Karel Veselý
4. 12. 2011 9:00
Rozhovor s rusko-americkou zpěvačkou Zolou Jesus o albu Conatus.
Foto: Aktuálně.cz

Rozhovor - Po roce a jednom měsíci se do Prahy vrací rusko-americká zpěvačka Zola Jesus, jejíž étericky smutné skladby čerpají stejnou měrou ze synth-popu, gotického rocku i vážné hudby.

Od loňské společné návštěvy s Xiu Xiu stihla v září vydat album Conatus, které ji z pozice kultovní hvězdičky posunulo do hudebních žebříčků. V Meetfactory se představí v neděli 4. prosince. Na večírku se spolu s ní objeví i američtí experimentátoři High Places.

Zpěvačka a klavíristka Nika Roza Danilova vyrostla v chladné divočině městečka Merrill ve Wisconsinu a z osamocení a tmy se prý zrodila fascinace gotickou kulturou. Prošla si tvrdým drilem budoucí operní zpěvačky, ale tato kariéra se rozplynula díky nepřekonatelnému strachu vystupovat před lidmi se všemi náležitostmi, které žánr vyžaduje. Místo árií pak začala objevovat svět punku, Lydii Lunch, Diamandu Galás nebo Throbbing Gristle a na sklonku puberty založila vlastní projekt, v jehož názvu coby provokaci zkombinovala Ježíše Krista s francouzského spisovatele Émila Zolu.

Foto: Aktuálně.cz

Jako studentka filosofie a francouzštiny na univerzitě natočila ve svých devatenácti debut The Spoils, který odstartoval šuškandu o novém talentu. Potvrdily ho loňské nahrávky Stridulum EP a album Stridulum II, kde její operní hlas skvěle dotváří atmosféru chladných zvuků syntezátorů. „Deska zní jako soundtrack k indie verzi Fantoma Opery a nebo něco, co by mohly poslouchat Macbethovy tři čarodějnice, kdyby měly v jeskyni vedle kotle přehrávač," napsal portál Quietus.

Zola Jesus stihla ještě společné turné s The xx a Fever Ray a účastnila se projektu Former Ghost, s nímž vystupovala vloni v Praze. Nová deska Conatus dokončuje její přerod v regulérní hvězdu a přes různorodé recenze nahrávka výrazně přispěla k soudobé resuscitaci gotické hudby. Ponuré minisymfonie dvaadvacetileté zpěvačky momentálně žijící v Los Angeles ideálně sedí ke churným časům globální ekonomické krize, přesto je v jejím projevu i cosi povzbudivého. „Nevěřím na krize, lidstvo z temných časů nikdy úplně nevykouklo," říká v rozhovoru zpěvačka.

Foto: Aktuálně.cz

Tvoji rodiče přišli do USA z Ruska. Nejsou temné nálady a smutek obsažené v tvé hudbě něco, co má kořeny v ruské mentalitě? 
Moje hudba je rozhodně nějak propojená s Ruskou ve mě. To, jak přemýšlím o světě, a principy, kterými se řídím, jsou hluboko zasazené v ruské kultuře. Nicméně jsem vyrostla v Americe a tak mě formovala i její popkultura. Asi tě zklamu, rusky mluvím fakt jen trochu.

Vyrůstala jsi v studeném Wisconsinu, teď žiješ v Los Angeles. Nemáš strach, že by prostředí, v němž se pohybuješ, mohlo ovlivnit tvoji hudbu?
To si nemyslím, v LA už vznikala moje poslední deska a žádný velký posun nepřišel. Být ve větším městě je důležité kvůli možnostem a kontaktům. Wisconsin si stejně pořád nosím v sobě.

Nedílnou součástí gotické hudby je i image. Vnímáš pop jako velký spektákl jak třeba Lady Gaga, nebo je pro tebe hudba víc než image?
Moje hudba je celý svět, je to jako nezávislý vesmír, v němž věci existují pohromadě. Všechno, co dělám. má mít multimediální rozměr a kdykoliv koncertuju, snažím se lidi do tohoto vesmíru vtáhnout. V popu je velmi důležité něco vyjadřovat - a vlastně moc nezáleží na tom, jestli je to jenom hudba, nebo i vizualita.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Přiznáváš, že tvůj oblíbený autor je P. K. Dick. Jeho klíčová otázka byla Co je skutečné? Je pro tebe pop realita, a nebo umělý svět, který nemá nic společnýho s tím naším?
Pop je umělý odraz reálného světa. Samozřejmě, že pracuje se zjednodušeními a jistými omezeními, ale vždycky se v něm reflektuje to, co se děje ve světě. Přestože je pro spoustu lidí populární hudba jen únikem, ve skutečnosti se skrz ni do světa zase vrací. V tom je hudba velmi efektní a funkční médium.

Studovala jsi filosofii a často cituješ své oblíbence, jako jsou Schopenhauer a Nietzsche. Máš pocit, že by muzikanti měli být vzdělaní a vědět toho hodně o světě, nebo umění spíše vzejde z izolace?
Myslím si, že pokud děláš něco, co je upřímné, pak nezáleží na tom, kolik toho víš a jestli sleduješ, co se děje ve světě. Důležité je tvoje nitro; kde bereš informaci nebo inspiraci, není zas tak podstatné.

Když jsi začínala, vydala si během prvního roku několik EPček, splitů a jedno dlouhohrající album. Jak je teď těžké držet jsi pracovní tempo, když hodně koncertuješ a musíš desky propagovat?
Je to docela těžké a je to něco, na co si musím neustále zvykat. Už nedělám hudbu, když mě něco napadne, ale naopak si musím na nahrávání vyhradit čas a teprve pak můžu přemýšlet o inspiraci. A když jsem na turné, tak se nemůžu soustředit vůbec. Na druhou stranu se zlepšuju v technických věcech a ovládání počítače i dalších nástrojů, tím se věci zjednodušují a zrychlují.

Foto: Aktuálně.cz

Zola Jesus je tvůj sólový projekt, nicméně spolupracuješ s několika stálými muzikanty. Chceš si nechat Zola Jesus jako výhradně vlastní záležitost?
Mám pocit, že když se mnou hrají v Zola Jesus jiní lidé, je to trochu podvádění. Původně to měl být čistě můj soukromý projekt, v němž jsem chtěla prozkoumávat nezávislost a autorskou svobodu. Zapojit do kreativního procesu další autory je popření původního záměru. Někdy je potřebuju, ale snažím se být na sebe přísná.

Natáčela jsi s Jamie Stewartem ve Former Ghost, LA Vampires nebo M83. Pomohlo ti to nějak v tvé vlastní tvorbě?
Jsem vždycky velmi zvědavá, jak ostatní lidé dělají hudbu; jaké mají postupy, co používají za nástroje a jakou mají pracovní morálku. Hodně mě to učí i o hudbě. Podobně zajímavé pro mě bylo i koncertování s The xx a Fever Ray. Brala jsem to jako velkou školu, nejen jako džob.

S oběma posledně jmenovanými jsi cestovala těsně před tím, než jsi prorazila. Měly na tebe nějaký vliv, byli ti inspirací?
Jsou to skvělí lidé a mí přátelé, ale nesnažím se na ně vědomě navazovat. Dělám si svoje věci; pokud existují interpreti, kteří vidí věci stejně, je to příjemné, ale necítím mezi námi žádnou vazbu. Každý je sám za sebe.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com
 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy