Pomalý návrat kultury. Radnice v Izraeli uspořádala koncert pro naočkované

ČTK ČTK
5. 3. 2021 21:01
Několik set Izraelců, kteří už byli očkováni proti nemoci covid-19, se tento pátek v Tel Avivu zúčastnilo koncertu pořádaného radnicí. Jak píše agentura AFP, jde o první akci tohoto druhu od začátku epidemie, kde občané mohli uplatnit výhodu očkování.

Koncert sedmačtyřicetiletého popového zpěváka Ivriho Lidera se konal na stadionu, kde diváci seděli v dostatečných rozestupech. Zúčastnit se mohlo 500 lidí. Všichni měli roušky.

"Je to geniální, mám radost, čekala jsem na ten koncert netrpělivě. Doufám, že se vrací doba, kdy se budeme moci vrátit ke svým dřívějším životům," řekla jedna z divaček Reut Goferová.

U vstupu se lidé museli prokázat potvrzením ministerstva zdravotnictví o naočkování dvěma dávkami vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Těch si Izrael dokázal rychle obstarat velké množství, výrobcům za to poskytuje zpětné informace o účinnosti.

V devítimilionovém Izraeli je už nejméně jednou dávkou naočkována více než polovina občanů. V neděli se uvolní další protikoronavirová opatření. Vstup na kulturní či sportovní akce a také do hotelů je zatím povolen jen majitelům očkovacího certifikátu.

V Izraeli se od počátku epidemie koronavirem nakazilo přes 796 tisíc lidí, zemřelo 5834 pacientů.

"Protože je u nás už více než polovina lidí naočkována, můžeme po roce covidu-19 znovu zpřístupnit kulturní a zábavní akce. Tento koncert jsme zorganizovali, protože se chceme vrátit ke svému původnímu životu. Doufám, že brzo budeme moci na tento stadion pustit 30 tisíc lidí," dodává mluvčí radnice Ejtan Schwartz.

Po vypuknutí covidu nám bylo jasné, že jsme v loji, ale hráli bychom i zadarmo. Jsme vděční všem, kdo nám poslal peníze, říká frontman Mňága a Žďorp | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 45 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy