Po letech hostování s Jelenem debut. Kateřina Marie Tichá vydává vlastní desku

ČTK ČTK
22. 9. 2020 20:12
Zpěvačka a skladatelka Kateřina Marie Tichá po letech hostování v populární kapele Jelen vydává debutové sólové album. Jmenuje se Sami a obsahuje 12 písní, jejichž texty se ve většině případů dotýkají nešťastných vztahů.

Částečně se jedná o vlastní příběhy šestadvacetileté Tiché a částečně o příběhy lidí, kteří jsou jí blízcí. "Ty texty jsou vždy nějakým způsobem osobní," potvrzuje.

Křest alba a koncert s hosty by se kvůli opatřením proti šíření koronaviru měl uskutečnit až 17. února příštího roku v pražské Malostranské besedě. "Budu se na něj připravovat velmi dlouho, vzhledem k problémům s pandemií pravděpodobně celý podzim, takže se na to moc těším," podotýká.

Vlašimská rodačka je známá díky stovkám koncertů, které absolvovala jako hostující zpěvačka skupiny Jelen. "Než jsem potkala Jelena, měla jsem dvě natočené písničky. Pak jsme spolu udělali skladbu Tančíme spolu a začali jsme častěji vystupovat. Jelen potom natočil velký hit Magdaléna a to mělo v tu chvíli větší dosah než moje muzika. Jsem ráda, že to tak bylo, protože jsem měla čas trošku dospět ke své desce," ohlíží se Tichá.

Hudbu i texty na novou desku si napsala sama, pouze písni nazvané V Paříži dodal refrén David Stypka. Držitel ceny Anděl v kategorii sólový interpret roku 2017 rovněž hostuje ve skladbě Divoká.

"On je hrozně šikovný autor a zpěvák. Potkali jsme se v roce 2016, když jeho skupina Bandjeez hrála jako předkapela před Jelenem. Pak jsem natáčela vokály na část jeho alba Neboj a během nahrávání jsem ho poprosila, ať mi pomůže s písničkou V Paříži," vysvětluje Kateřina Marie Tichá.

Hudebně pestré album vzniklo s přispěním producenta Ondřeje Turtáka, známého jako ODD. Ten někde přidal tahací harmoniku, jinde drum'n'bassový beat.

Titulní píseň nového alba Sami. Foto: Petr Kozlík. | Video: Universal Music

Sama autorka písní na albu nehraje na žádný nástroj. "Hraju na kytaru a učím se na piano, ale nahrávat tyhle nástroje na desku bych si ještě netroufla, musím ještě cvičit," konstatuje.

Kateřina Marie Tichá se do povědomí posluchačů zapsala singlem Vzpomínej z roku 2012, jehož videoklip má k dnešnímu dni na YouTube téměř 900 tisíc zhlédnutí. Písně na sólové album psala průběžně čtyři roky. Za své vzory považuje Zuzanu Navarovou nebo Radůzu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy