Plastici povedou symfonické koně do Archy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
19. 2. 2014 16:42
Plastic People of the Universe uvedou symfonickou podobu desky Co znamená vésti koně v Divadle Archa.
Vratislav Brabenec (Plastic People of the Universe).
Vratislav Brabenec (Plastic People of the Universe). | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Plastic People of the Universe nahráli jedno ze svých nejlepších alb Co znamená vésti koně u Václava Havla na Hrádečku, 11. března se symfonicky podpořenou verzí vystoupí v pražské Arše.

Partnerem Plastiků bude Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Marko Ivanoviče. Spojení klasiků českého undergroundu a symfonického orchestru na jediném koncertě v Praze nabídne dílo ve zcela novém aranžmá Michala Nejtka.

Album Co znamená vésti koně vyšlo v roce 1983 v Kanadě a v roce 2002 v České republice. Autorem hudby je Milan Hlavsa, texty napsali Vratislav Brabenec a Pavel Zajíček.

Poslechněte si ukázku z alba Co znamená vésti koně.
Poslechněte si ukázku z alba Co znamená vésti koně. | Video:

Plastici, kteří v době vzniku původní nahrávky hráli v rozšířené sestavě, se se svým zvukem blížili k některým tehdejším světovým avantgardním skupinám. K dřívějšímu částečnému ovlivnění tvorbou Franka Zappy přidal autor hudby Mejla Hlavsa navíc postupy ze světa duchovní i soudobé vážné hudby. Jednotlivé skladby charakteristické svým pomalým tempem jsou v jistém slova smyslu úplnými litaniemi, neopakovatelnou hudební řečí sdělovanými pocity nad stavem tehdejšího světa. Později se Hlavsa vrátil k přístupnější písňové formě.

Hlavsa zemřel 5. ledna 2001. Aktuální sestavu Plastiků tvoří Brabenec (saxofony, zpěv), Josef Janíček (klávesy, tahací harmonika, zpěv), Joe Kararafiát (kytary, zpěv), Jiří Kabeš (viola, zpěv), Eva Turnová (basová kytara, zpěv) a Jaroslav Kvasnička (bicí).

Pod vedením dirigenta Ivanoviče se před dvěma lety s Plastiky spojila také Komorní filharmonií Pardubice. V zaplněném Divadle Archa zazněla obnovená podoba Pašijových her velikonočních.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy