PJ Harvey píše po černé tabuli bílou křídou

Pavel Turek
1. 10. 2007 9:55
Písně z pokojíčku guvernantky tonou ve smutné náladě
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Při ohlédnutí zpátky se jeden nestačí divit, čím vším si musel s PJ Harvey projít. Ne že by ten vztah trval bůhví jak dlouho a byl natolik těsný, ale během patnácti let se toho na jejích osmi albech odehrálo strašně moc.

Každá její deska jako kdyby byla důsledkem nepředvídatelného záchvatu od stěny ke stěně. A nejspíš proto to bylo tak intenzivní. První Dry a následující album Rid Of Me, které zvukově nabrousil Steve Albini, byly výplodem agresivní dívenky, post-grungeové riot grrl, jež se obula do martensek i do ženské sexuality. To Bring You My Love vzalo na milost syntezátory a glamrockovou stylizaci.

Zadumanou tvář nastavilo deštné Is This Desire? A euforicky nezlomné Stories From The City, Stories From The Sea vydané v roce 2000 získalo po událostech z 11. září význam nostalgické tryzny. V její diskografii dosud nejúspěšnější položka také vyhrála v roce 2001 Mercury Prize. PJ Harvey se tak stala prvním ženským interpretem za dobu trvání soutěže, který zvítězil.

Na předposledním Uh Huh Her v roce 2004 reagovala po svém a poněkud autisticky na aktuální art-punkový trend, což korespondovalo s jejím životem v ústraní v britském Dorsetu. A pak už nic, bylo ticho.   

PJ Harvey - When Under Ether - záběry ze studia

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Ačkoli všechna alba vždy přinášejí ostrý zvrat k nepoznání od předešlé tvorby, PJ Harvey se tváří jako by nic. Jako kdyby vždycky byla taková, jaká je právě TEĎ. A stejně samozřejmý pohled vrhá i z obalu White Chalk. Jako by se nechumelilo, jako by byla jen maličkost, že zcela opustila kytaru a vrhla se se zaujetím samouka (a též nedouka) k piánu.

Už úvodní The Devil klepe s puštěným metronomem úder za úderem. Pianino supluje bicí a nad ním se v dosud nejvyšších poznaných výškách vznáší úpěnlivý vokál. Názvy Dear Darkness, Silence, Before Departure vyjadřují, co se bude následující černou půlhodinu dít.

Foto: Aktuálně.cz

White Chalk tone ve smutné náladě. Přesně v tak trudné, jakou vyzařují ty bílé viktoriánské šaty, ve kterých teď PJ Harvey vystupuje na koncertech. Skladby jako kdyby vytryskly z utajovaného žalu v pokojíčku komorné nebo guvernantky.

Jako kdyby se znovu zpřítomnila viktoriánská sešněrovanost a upjatost toho úboru, která vám nedovolí dát před vrchností cokoli znát, ovšem v kumbálku s lavorem a výhledem na maštale už se ovládat nedokážete. Polknuté urážky se derou ven, prach z křídy svědí domácí učitelku na dlaních a nutí psát slova diametrálně odlišná od pravidel a pouček, které se hodí leda na tabuli. 

Písně na White Chalk jsou jak slzami zmáčené dopisy rodině, které vám po čase pošta doručí zpět neotevřené. Chtějí dovysvětlit, dořešit, opožděně stihnout, co se nestihlo.  Možná, že je to dosud nejintimnější a nejintenzivnější deska, kterou PJ Harvey natočila.

O to silnější, že jeden by v současném hlavním trendu ironického indie rocku, fosforového nu-raveu a bezstarostného disko návratu skoro zapomněl, jak je čirý smutek krásná emoce.

PJ Harvey: White Chalk. CD, 34  minut. Vydala firma Universal, 2007. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy