Petru Skoumalovi by bylo 80 let. Připomíná si ho album Všechno je proměnlivé s nevydanými písněmi

Kultura Kultura
7. 3. 2018 13:30
Vydavatelství Supraphon si chystaným albem Všechno je proměnlivé/Zakázané koncerty 1974–1981 v polovině března připomene nedožité osmdesátiny Petra Skoumala. Deska je sestavená z devatenácti vtipných i ironických nahrávek autorské dvojice Petr Skoumal & Jan Vodňanský z archivů zvukaře a sběratele Petra Benesche a Jana Vodňanského. Petr Skoumal se narodil 7. března 1938, zemřel 28. září 2014.
Petr Skoumal.
Petr Skoumal. | Foto: Supraphon

Jan Vodňanský v bookletu alba Všechno je proměnlivé/Zakázané koncerty 1974-1981 vzpomíná na dobu, kdy dvojice čelila všudypřítomnému dozoru cenzury, která Petra Skoumala s Vodňanským nakonec vyhnala z pražských scén. V Činoherním klubu, kde Skoumal pracoval jako dramaturg, začali společně vystupovat v roce 1969. 

"Od samého počátku v Činoherním klubu bylo koncertování dvojice Skoumal & Vodňanský jízdou na neosedlaném a navíc nenažraném tygrovi. Šířící se fámy předcházely zákazy, které přiváděly na každou reprízu do divadla i ty diváky, kteří se už nevešli, a tak se tísnili na balkoně vestoje. Pokaždé se hrálo, jako by to bylo naposled. Po letech se mi moji blízcí přátelé přiznali, proč chodili na každou reprízu S úsměvem idiota. Prý chtěli být u toho, až nás budou zatýkat přímo na scéně," píše Vodňanský.

Petr Skoumal (1938 - 2014)

  • Vystudoval pražskou konzervatoř a brněnskou JAMU.
  • Kromě spolupráce s Janem Vodňanským se věnoval vlastní tvorbě, jeho pravděpodobně nejznámější album pro dospělé Poločas rozpadu vyšlo v roce 1990.
  • Psal hudbu pro film i večerníčky - například Maxipsa Fíka či Boba a Bobka.
  • Hrál v kapele Etc… Vladimíra Mišíka, spolupracoval s Michalem Prokopem: podílel se například na slavných skladbách Odjezd nebo Kolej Yesterday ze stejnojmenné desky Prokopa a Framus 5.
  • Divadelní zpracování jeho písniček pro děti Kdyby prase mělo křídla bylo v prosinci 1996 první původní inscenací nově vzniklého Divadla v Dlouhé. Inscenace Jana Borny, v níž Petr Skoumal zároveň účinkoval, zůstala na repertoáru 17 let a vidělo ji téměř 130 tisíc diváků.

Výsledkem bylo kočování po mimopražských štacích, převážně po kolejích a studentských klubech. Tam totiž ještě provozovatelé o zákazu nevěděli. Tento stav trval až do roku 1981, kdy přišel definitivní zákaz. V 80. letech se pak cesty dua rozešly. 

"Po vystoupení v Olomouci nás přepadli dva místní funkcionáři. Sotva dozněl poslední přídavek, vtrhli do šatny jak tajfun a chovali se jako estébáci v akci. S neurvalým řevem vyhnali mladé diváky, kteří si přišli pro autogram. S Petrem jsme na sebe jen mrkli s nevysloveným poznáním, že už jsou tady," vybavuje si Vodňanský.

U většiny nahrávek z alba nelze přesně určit místo ani čas pořízení. Kromě Vodňanského a Skoumala se na nich podíleli také herečka Lída Molínová, skladatel a hudebník Přemysl Rut, klarinetista František Sojka, kytarista Jiří Šrajer a bubeník Vladimír Belatka.

"V případě nového alba může navíc posluchač prakticky bezprostředně zakusit, jak Skoumal s Vodňanským s bryskností sobě vlastní reagovali na diktát nesvobody, když roubovali další a další sloky k písním již cenzory schváleným," říká Lukáš Kadeřábek ze Supraphonu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno teď

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy