Od Gotta po Landu. Hity, pod kterými je podepsán Petr Hapka

Od Gotta po Landu. Hity, pod kterými je podepsán Petr Hapka
Petr Hapka napsal jednu z prvních autorských skladeb pro Karla Gotta. Jazzová písnička Má píseň pochází z roku 1964.
S Hanou Hegerovou začal spolupracovat v 60. letech, napsal pro ni píseň Obraz Doriana Graye, kterou otextoval Petr Rada.
Petr Hapka složil velké množství filmových melodií a písní. Vynikají z nich ale dvě spolupráce s režisérem Jurajem Jakubiskem - Tisícročná včela a Perinbaba z let 1983, resp. 1984. V prvním jmenovaném filmu zpívala Marika Gombitová.
Hana Hegerová zpívá píseň Potměšilý host ze stejnojmenného alba z roku 1987.
Foto: Profimedia.cz
ČTK Kultura ČTK, Kultura
25. 11. 2014 23:39
Petr Hapka proslul jako autor i interpret řady písní, například hitů Hany Hegerové. V úterý zemřel, bylo mu 70 let.

PrahaPetr Hapka patřil mezi nadmíru úspěšné a uznávané hudební skladatele, jeho jméno je v titulcích více než osmdesáti celovečerních filmů, seriálů nebo dokumentů. Svými melodiemi doprovodil například snímky Tisícročná včela, Páni kluci, Den pro mou lásku, Panna a netvor, Deváté srdce, Lea nebo Kráva.

Výraznou kapitolou jeho tvorby je spolupráce s textařem Michalem Horáčkem. Začali deskou Hany Hegerové Potměšilý host (1987), následovalo album V penziónu Svět (1988). A na obou Hapka také zpíval.

Připomeňte si nejvýraznější skladby, na kterých se Petr Hapka autorsky podílel. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy