Pětka vědátorů vymyslela další popový hlavolam

Karel Buriánek
19. 2. 2010 15:30
Hot Chip vydali desku One Life Stand
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Trochu přitrouble vyhlížející kvintet svetroňů v brýličkách vždycky působil o trochu starší, než ve skutečnosti je. A se čtvrtou řadovkou One Life Stand jakoby Hot Chip úplně dospěli do podoby unikátního zástupce sofistikovaného hračičkovského popu, který má s tím šantánovým vyvoněným popem společného asi tolik, jako jejich zpěvák a dětinský rozumbrada Alexis Taylor s Princem.

Foto: Aktuálně.cz

One Life Stand sice nemá hity jako Over and Over nebo Ready For The Floor a celkově působí uzavřeněji, jenže to je jen jedna devítina jedné strany čertovské rubikovy kostky. One Life Stand je jako hlavolam pro náročné, definitivně 'grower' pro ty, co mají svatou trpělivost, vydýchají laboratorní přístup pěti vědců k nejrůznějším nástrojům a postupům a poťouchle zašmodrchané schéma.

Byť rozhodně komornější než jejich předchozí počiny, pořád je to především taneční deska plná bublajících vintage synťáků, tleskání, arpeggiátorů, jasně definovaných beatů a ambientních efektů. Pod tím vším elektro-humanoidním nánosem a trochu patetických love songů se ale skví čistý a brilantně napsaný snový pop s unikátně chytlavými melodiemi, které občas sraží otravně "chipmunkovský" Taylorův zpěv.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

I Feel Better zní jako mix Madonny, Inner City a auto-tune obžerství, přesto v sobě nese tolik optimismu a hitovosti, až by se mohlo zdát, že si tolik Hot Chip ani nezaslouží. Jestli se bude točit další série Ordinace v Růžové zahradě, přimlouval bych se, aby Tvůj svět je můj nahradila patá věc Brothers, nebo minimálně mash up s přišeptávající Ivou. Jediné oko by nezůstalo suché a ještě by si leckdo trsnul.

S přibývající stopáží toho cukrkandlu, "šubydubydů", intimity a rozvleklých pián začíná být trochu moc mezi zuby, ale naštěstí taková We Have Love i přes tristní název a text funguje jako kopanec, který vás vrátí zpátky na taneční parket. A navrch má až gospelově rozmáchlý refrén.

Foto: Aktuálně.cz

Po uspávací Keep Quiet pak přichází coby grandiózní finále Take It In: když se přeleje z dusavého tempa do vyklenutého refrénu, nedá se v duchu nevidět rozjuchané Glasto a ruce vystřelující euforicky jako za starých časů.

Jak říkám: deska roku to není, ale má svoje nahoru a dolů; a když se zrovna sluní tam nahoře, sebejistě a hravě, pulzuje svým kouzlem a rozhodně nepostrádá hitovost.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy