Pearl Jam se vrátí do Prahy, nové album představí příští rok v O2 areně

Kultura Kultura
24. 7. 2020 10:54
Po třech letech se do Česka vrátí americká rocková kapela Pearl Jam. V době, kdy se koncerty kvůli pandemii koronaviru častěji ruší nebo přesouvají, oznámila vystoupení 25. července 2021 v pražské O2 areně.
Pearl Jam letos oslavili 30. výročí existence.
Pearl Jam letos oslavili 30. výročí existence. | Foto: Danny Clinch

Vstupenky v cenách 2320 až 2820 korun budou v prodeji od příštího pátku 31. července v sítích Ticketmaster a Ticketportal, uvedla pořadatelská agentura Live Nation. Bude se jednat o šestý koncert Pearl Jam v Česku, kam poprvé přijeli roku 1995 s písničkářem Neilem Youngem.

Zatím naposledy vystoupili předloni v O2 areně, kde pro zhruba 18 tisíc lidí zahráli především skladby ze svých dvou desek vydaných začátkem 90. let minulého století nazvaných Vitalogy a Ten.

Čtvrtstoletí starou píseň Dissident věnovali Václavu Havlovi, "jedné z velkých osobností 20. století a fanouškovi skupiny Velvet Underground", jak ho představil zpěvák Eddie Vedder.

Vystoupení doprovázela černobílá projekce dění na pódiu a v hledišti na dvou velkých obrazovkách, světelné efekty zajišťovaly pohyblivé reflektory nad jevištěm.

"Vedder zpíval, řval a vyl. Skákal s mikrofonem, lezl na aparaturu, chodil do kolen, různě se předkláněl, ohýbal, gestikuloval rukama. Občas zvedl mikrofon nad hlavu a extaticky do něj tloukl, jindy točil rukou proti strunám na kytaře," popsalo v recenzi koncertu Aktuálně.cz.

Pearl Jam jsou spojeni s vlnou žánru grunge 90. let minulého století v americkém Seattlu. Debutové album Ten vydali roku 1991, dodnes prodali přes 60 milionů desek.

Zpívajícího kytaristu Eddieho Veddera doprovází baskytarista Jeff Ament, bubeník Matt Cameron a dva kytaristé Stone Gossard a Mike McCready.

Letos oslavili 30. výročí existence vydáním nového studiového alba nazvaného Gigaton. "Hlas frontmana Eddieho Veddera jako by nezestárl ani o den. Stále je naléhavý, pevný, tvrdý a uvnitř křehký," konstatoval v recenzi hudební kritik Honza Vedral, podle nějž Gigaton na několika místech zní jako robustní rocková nahrávka ze starých časů a posluchače "vtahuje celkovou dramaturgií, promyšlenými detaily i stavbou".

Pražský koncert Pearl Jam zahájili skladbou Pendulum ze svého zatím posledního, pět let starého studiového alba Lightning Bolt. | Video: Nea Ni

Pražský koncert Pearl Jam opět pořádá česká pobočka nadnárodní agentury Live Nation, která kvůli pandemii koronaviru musela poslední dobou několik koncertů přeložit či zrušit.

Vystoupení zpěváka Harryho Stylese v pražské O2 areně bylo odloženo na 23. února 2021, na stejném místě vystoupí 25. června zpěvačka a klavíristka Alicia Keys a 10. července skupina Kiss. Naopak plánované koncerty zpěvačky Suzanne Vega v Brně nebo Lennyho Kravitze a System of a Down v Praze se neuskuteční.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Evropská unie se zatím nechystá vyslat pozorovatele na prosincové parlamentní volby do Venezuely, protože nemá záruky, že budou svobodné

Evropská unie se zatím nechystá vyslat pozorovatele na prosincové parlamentní volby do Venezuely, protože nemá záruky, že budou svobodné. Uvedl to v prohlášení šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Venezuelské politické strany se mají do voleb registrovat od začátku tohoto týdne do 19. srpna. Většina opozičních stran už ale oznámila, že se voleb nezúčastní, protože je považuje za frašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy