Pavel Haas Quartet získal nominaci na Oscara vážné hudby

ČTK ČTK
12. 8. 2014 13:23
Světově uznávaný soubor vystoupí 15. srpna na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově.
Pavel Haas Quartet.
Pavel Haas Quartet. | Foto: MHF Český Krumlov

MHF Český Krumlov - Světově uznávaný český soubor Pavel Haas Quartet byl opět nominován na prestižní hudební cenu Gramophone Awards. Nominaci získal v kategorii komorní hudby za loňské album se skladbami Franze Schuberta Smrt a dívka a Smyčcový kvintet C dur.

Gramophone Awards jsou přezdívány Oscaři klasické hudby. Udělují je kritici píšící pro britský časopis Gramophone. Ze stovek nahrávek vybírají porotci pro každou z kategorií šest nejlepších.

"Z našich pěti nahrávek, které jsme dosud u Supraphonu vydali, byla všechna na Gramophone Award nominována. Dvakrát jsme tuto věhlasnou cenu i převzali. Naposledy v roce 2011, kdy naše nahrávka smyčcových kvartet Antonína Dvořáka dokonce obdržela i nejprestižnější ocenění v rámci Gramophone Award: Nahrávka roku," uvedl violoncellista Pavel Haas Quartet Peter Jarůšek.

Výsledky budou oznámeny v polovině září, umělci převezmou ocenění 17. září z rukou významných osobností britského kulturního života na tradiční show v Londýně.

Mezinárodně úspěšné kvarteto v současné době vystupuje v Čechách. Pavel Haas Quartet zahraje 15. srpna na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov, 13. září se představí v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha a 18. září na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě.

Poslechněte si Pavel Haas Quartet
Poslechněte si Pavel Haas Quartet | Video:

V zahraničí je 28. srpna přivítá Queen's Hall ve skotském Edinburghu, koncert bude živě přenášet BBC Radio 3. Londýnská Wigmore Hall zase na září s Pavel Haas Quartetem připravila speciální koncertní projekt, jenž má v rámci čtyř vystoupení představit českou tvorbu. Ke konci roku soubor vystoupí v Itálii a Německu, letošní poslední koncert Pavel Haas Quartet odehraje 13. prosince v Londýně.

V listopadu kvarteto ve složení Veronika Jarůšková (housle), Marek Zwiebel (housle), Pavel Nikl (viola) a Peter Jarůšek (violoncello) začne nahrávat nové album pro Supraphon. Tentokrát půjde o smyčcové kvartety Bedřicha Smetany. Nahrávka vyjde v příštím roce.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy