Pavel Haas Quartet získal nominaci na Oscara vážné hudby

ČTK ČTK
12. 8. 2014 13:23
Světově uznávaný soubor vystoupí 15. srpna na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově.
Pavel Haas Quartet.
Pavel Haas Quartet. | Foto: MHF Český Krumlov

MHF Český Krumlov - Světově uznávaný český soubor Pavel Haas Quartet byl opět nominován na prestižní hudební cenu Gramophone Awards. Nominaci získal v kategorii komorní hudby za loňské album se skladbami Franze Schuberta Smrt a dívka a Smyčcový kvintet C dur.

Gramophone Awards jsou přezdívány Oscaři klasické hudby. Udělují je kritici píšící pro britský časopis Gramophone. Ze stovek nahrávek vybírají porotci pro každou z kategorií šest nejlepších.

"Z našich pěti nahrávek, které jsme dosud u Supraphonu vydali, byla všechna na Gramophone Award nominována. Dvakrát jsme tuto věhlasnou cenu i převzali. Naposledy v roce 2011, kdy naše nahrávka smyčcových kvartet Antonína Dvořáka dokonce obdržela i nejprestižnější ocenění v rámci Gramophone Award: Nahrávka roku," uvedl violoncellista Pavel Haas Quartet Peter Jarůšek.

Výsledky budou oznámeny v polovině září, umělci převezmou ocenění 17. září z rukou významných osobností britského kulturního života na tradiční show v Londýně.

Mezinárodně úspěšné kvarteto v současné době vystupuje v Čechách. Pavel Haas Quartet zahraje 15. srpna na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov, 13. září se představí v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha a 18. září na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě.

Poslechněte si Pavel Haas Quartet
Poslechněte si Pavel Haas Quartet | Video:

V zahraničí je 28. srpna přivítá Queen's Hall ve skotském Edinburghu, koncert bude živě přenášet BBC Radio 3. Londýnská Wigmore Hall zase na září s Pavel Haas Quartetem připravila speciální koncertní projekt, jenž má v rámci čtyř vystoupení představit českou tvorbu. Ke konci roku soubor vystoupí v Itálii a Německu, letošní poslední koncert Pavel Haas Quartet odehraje 13. prosince v Londýně.

V listopadu kvarteto ve složení Veronika Jarůšková (housle), Marek Zwiebel (housle), Pavel Nikl (viola) a Peter Jarůšek (violoncello) začne nahrávat nové album pro Supraphon. Tentokrát půjde o smyčcové kvartety Bedřicha Smetany. Nahrávka vyjde v příštím roce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy