Paul Simon prodal práva na své písně společnosti Sony Music

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, Kultura
3. 4. 2021 16:40
Devětasedmdesátiletý americký písničkář Paul Simon prodal práva na kompletní katalog skladeb, které napsal za šedesátiletou kariéru, hudebnímu koncernu Sony Music. Vydavatelství o tom informovalo tento týden.
S českými posluchači se Paul Simon rozloučil roku 2016 koncertem v pražské O2 areně.
S českými posluchači se Paul Simon rozloučil roku 2016 koncertem v pražské O2 areně. | Foto: Lukáš Bíba

Katalog zahrnuje Simonovy písně z období sólové dráhy, jako jsou Still Crazy After All These Years, Diamonds on the Soles of Her Shoes nebo 50 Ways to Leave Your Lover, i z doby, kdy byl součástí dua Simon & Garfunkel. S dnes devětasedmdesátiletým Artem Garfunkelem začali jako folkoví písničkáři vystupovat koncem 50. let minulého století.

Sony tak získá i práva na hity jako The Sound of Silence, The Boxer, Bridge Over Troubled Water nebo Mrs. Robinson. V praxi to znamená, že kdokoliv od nynějška natočí coververzi Simonovy písně či použije jeho hudbu v reklamách či filmu, bude platit Sony. Art Garfunkel ale nepřijde o svou část příjmů z prodeje práv, doplňuje deník Guardian.

Celkově Simonův katalog zahrnuje přes 400 položek. Jejich hodnotu společnost neupřesnila. Šesnáctinásobný držitel ceny Grammy Simon, který v roce 2018 ukončil koncertní dráhu a rozloučil se studiovou deskou In the Blue Light, vyjádřil radost nad tím, že jeho písně bude spravovat právě Sony Music. Kdysi začal vydávat desky pod značkou Columbia Records, kterou od konce 80. let minulého století s krátkou přestávkou vlastní právě Sony.

Z vydavatelských práv na hudbu se stalo cenné zboží zejména v době, kdy stále roste počet uživatelů streamovacích služeb. Příjmy z nich hudebníkům alespoň částečně kompenzují dřívější zisky z prodeje CD a LP. Za koronavirové pandemie navíc práva nabyla na významu coby zdroj příjmů v době, kdy muzikanti nesmějí koncertovat.

V prosinci prodal katalog svých písní i hudebník a nositel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan, nyní je vlastní firma Universal Music. Deníky tehdy hodnotu transakce odhadly na více než 300 milionů dolarů, v přepočtu 6,5 miliardy korun.

Podobně se práv na svou hudbu vzdali Stevie Nicksová z kapely Fleetwood Mac, písničkář Neil Young, zpěvačky Shakira a Debbie Harryová nebo Carole Bayer Sagerová. Další jako country hvězda Dolly Partonová o možnosti prodat práva stále uvažují, jak se blíží ke konci své kariéry, doplňuje britská BBC.

Nejčastěji práva skupuje londýnský investiční fond Hipgnosis nebo nadnárodní firma Primary Wave.

Hit Me and Julio Down by the Schoolyard ze Simonovy druhé sólové desky z roku 1972. | Video: Columbia Records
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy