Patti Smith. Pramáti punkerů jede mezi indiány na Trutnoff

Kultura Kultura
17. 2. 2014 11:22
Trutnoff Open Air ohlásil jako svou největší hvězdu legendární punkerku a básnířku Patti Smith.
Patti Smith jede na Trutnoff.
Patti Smith jede na Trutnoff. | Foto: Aktuálně.cz

Praha, Trutnov - „Patti Smith je přesně ta démonka a charismatická šamanka s indošskou krví, která do našeho festivalového kmene přesně sedí! Stejně jako Iggy Pop či indiánská čelenka na náčelníkovu hlavu," říká o volbě headlinerky trutnovského festivalu jeho duchovní otec Martin Věchet. 

VIDEO Patti Smith: Horses a Hey Joe.
VIDEO Patti Smith: Horses a Hey Joe. | Video:

Připomíná také, že Patti Smith byla jednou z významných postav hudební scény, která zareagovala na uvěznění Plastiků v 70. letech. „Bylo to naše několikaleté přání, které nám vždy z nějakých důvodů proklouzlo mezi prsty. Nejblíže jsme byli vloni, ale to by Patti přijela bez kapely, jen v akustickém duu. Nechali jsme to tedy na další rok. Nyní přijíždí Patti v plné síle s kapelou za zády,“ dodává Věchet.

Patti Smith patří k hlavním představitelům amerického punku a nové vlny. Její první album Horses vyšlo před téměř čtyřiceti lety a často se řadí k titulům, které změnily hudební svět.

Patti Smith: Holy. Poslechněte si píseň z alba Dream of Life.
Patti Smith: Holy. Poslechněte si píseň z alba Dream of Life. | Video:

„Nikdy nebyla pouze zpěvačkou, jakkoli vynikající, osobitou a zcela ojedinělou, zpěvačkou, která nejen že si své písně sama psala, ale také je naprosto jedinečně dokázala podat. Je výtečnou básnířkou, autorkou cenou National Book Award oceněných, i česky vydaných vzpomínek Just Kids. Patti je také významnou aktivistkou. A to v době a situaci, kdy se většina rockových muzikantů omezuje na muziku a vlastní úspěch a o nějaké angažovanosti nechce ani slyšet. Českým a slovenským posluchačům je známá i tím, že v její slavné kapele, s níž nahrála stěžejní desky, působil pražský rodák Ivan Král," říká hudební publicista Josef Rauvolf.

Na trutnovském festivalu si Patti Smith odbude své první open air vystoupení u nás, i když jinak je v Česku poměrně často - odehrála v Praze už čtyři koncerty, naposledy v roce 2009 v Arše.

Patti Smith přispěla k tomu, že vznikl punk jako výraz nespoutanosti i vzdoru. Štíhlá zpěvačka s protáhlou indiánskou tváří, která se ráda oblékala do mužských šatů, byla v sedmdesátých letech na vrcholu, dokonce si u nahrávacích společností vymohla naprostou uměleckou svobodu.

Live Patti Smith: Gimme Shelter z alba Twelve (2007)
Live Patti Smith: Gimme Shelter z alba Twelve (2007) | Video:

Hitparádové úspěchy čtyř legendárních alb ji posunuly z undergroundu do pozice mezinárodní hvězdy, na kterou chodily desetitisíce lidí. V roce 1978 se dostala s písní Because The Night na páté místo britské hitparády. Pak se však náhle stáhla do ústraní a věnovala se rodině. Zpět k hudbě a koncertům se vrátila až na počátku devadesátých let. Vydala další čtyři alba, to poslední, Banga, v roce 2013.

„Je zcela v logice jejích uměleckých i občanských postojů, že vystoupí právě na trutnovském festivalu, jehož podstatu, zásady i nastavení by mohla klidně podepsat, ostatně, měla vždy blízko právě k takovému umění, a v jejím případě nejen hudbě, které si za své bere trutnovské setkávání. Co si pod tím máme představit? Inu, každý ví, že Trutnoff rovná se navazování na undergroundové kořeny, jak domácí, tak zahraniční, kořeny, které za velkou louží pomáhala zasadit i Patti Smith. Podobných souvislostí by se dala najít celá řada, všechny ale mají společnou angažovanost. Dalším jistě zajímavým svorníkem jsou Plastici, kteří v Trutnově pravidelně vystupují, a jejichž nehrajícího člena Ivana Martina Jirouse se Patti zastala na obalu části nákladu svého druhého alba Radio Ethiopia z roku 1976, když vyzývala k jeho propuštění z vězení. A podobných souvislostí by se dala najít celá řada, všechny ale mají společnou již zmíněnou angažovanost," dodává Rauvolf.

Trutnoff Open Air se letos uskuteční od 14. do 17. srpna.

 

Právě se děje

Další zprávy