Do Prahy se vrátí Patti Smith. Zpěvačka a básnířka v posledních letech psala

Kultura Kultura
23. 1. 2020 11:41
Po pěti letech se do Česka vrátí americká písničkářka, básnířka a aktivistka Patti Smith. Svůj v pořadí šestý zdejší koncert odehraje 21. července v pražském Foru Karlín.
Patti Smith naposledy roku 2015 v pražské Arše připomněla 40. výročí alba Horses.
Patti Smith naposledy roku 2015 v pražské Arše připomněla 40. výročí alba Horses. | Foto: Lukáš Bíba

Vstupenky za 2500 korun na sezení a 1550 korun na stání už jsou v prodeji v sítích Ticketmaster a GoOut. Ve Foru Karlín zpěvačku doprovodí její syn Jackson Smith na kytaru, Tony Shanahan na basu a klávesy a Seb Rochford na bicí.

Patti Smith roku 2015 v pražské Arše.
Patti Smith roku 2015 v pražské Arše. | Foto: Lukáš Bíba

"Koncert Patti Smith jsme poprvé realizovali v roce 1996 a ten poslední před pěti lety. Pokaždé bylo vyprodáno a její vystoupení byla velmi strhující. Těšíme se, že v červenci tomu bude také tak," říká Milena Palečková z agentury 10:15 Entertainment, která koncert pořádá.

Třiasedmdesátiletá Američanka je v Česku známá především díky spolupráci s písničkářem a emigrantem Ivanem Králem. Stejně tak ale ještě za časů komunismu podporovala český disent, například když na obalu části nákladu svého alba Radio Ethiopia z roku 1976 vyzvala k propuštění tehdy vězněného nehrajícího člena Plastic People of The Universe Ivana Martina Jirouse.

"Obdivuji lidi v bývalém Československu, protože je hrozně těžké změnit kulturního ducha v zemi, která byla tak dlouho poznamenaná komunismem," řekla Patti Smith, když pak o mnoho let později, v roce 2014, navštívila festival Trutnoff.

Patti Smith se původně chtěla věnovat výtvarnému umění, divadlu nebo literatuře. Nakonec ale předčítání svých básní spojila s kytarovým doprovodem a roku 1975 vydala debutové album Horses. Mělo mimořádný úspěch a dodnes bývá řazeno k nejvýznamnějším rockovým nahrávkám všech dob.

Již na desce Horses hraje na kytaru, baskytaru a s vokály pomáhá Ivan Král. Ten účinkoval také na následujících nahrávkách Radio Ethiopia, Easter, obsahující velký hit Because the Night, a Wave. Pro tuto desku Král zpěvačce napsal známou skladbu Dancing Barefoot.

Because The Night v podání Patti Smith z roku 1978. | Video: VH1

Po roce 1980 si však Patti Smith dala dlouhou tvůrčí pauzu, a přestože roku 1988 přišla ještě s albem Dream of Life, znovu začala koncertovat až po 16 letech, v roce 1996.

Od té doby připravila ještě šest desek. Zatím poslední je Banga z roku 2012, nazvaná podle psa z románu Michaila Bulgakova Mistr a Markétka.

V posledních letech Patti Smith především píše. Začátkem roku 2010 vydala autobiografii Just Kids - Jsou to jen děti, za kterou obdržela významnou americkou literární cenu National Book Award, a později přidala ještě knihy M Train či naposledy Oddanost. Všechny vyšly také v českém překladu.

"Vždy zásadně přesahovala obvyklé představy o rockové zpěvačce. Od dětství prahla po vzdělání, ve svých písních důsledně a promyšleně navazuje na předchůdce, vychází z hlubokých duchovních základů − a často se zabývá aktuálními společenskými tématy," napsal o ní v Hospodářských novinách hudební kritik Jaroslav Riedel, který do češtiny převedl právě knihu Jsou to jen děti.

Na předání Nobelovy ceny za literaturu v roce 2016 Patti Smih zpívala jeho skladbu A Hard Rain's A-Gonna Fall. | Video: Švédská akademie
 

Právě se děje

před 25 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy