Otec Star Wars natáčí v Rudolfinu hudbu k novému filmu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
5. 6. 2011 21:55
Válečný snímek vypráví o prvních černošských stíhačích

Praha - V pražském Rudolfinu se začala natáčet hudba k americkému filmu Red Tails. Nahrává se pod vedením autora hudby, jazzového trumpetisty a skladatele Terence Blancharda, držitele cen Grammy. Z funkce výkonného producenta a scenáristy na nahrávání dohlíží i tvůrce Hvězdných válek George Lucas a producent Rick McCallum.

Natáčení s českým ansámblem FILMharmonic Orchestra Prague má trvat do 8. června. Fanoušci slavné ságy se ale bližšího setkání s Lucasem zřejmě nedočkají; chce se prý soustředit jen na tento projekt, který kromě jiných zemí včetně USA a Chorvatska vznikal před dvěma lety i v letňanských ateliérech Prague Studios a také v Milovicích.

Tam barrandovská divize Dekorace vyrobila budovy a zázemí letiště včetně trupu bombardéru B-17. Výroba dekorací k příběhu z druhé světové války přišla hollywoodský štáb na téměř 25 milionů korun.

Foto: Aktuálně.cz

Režisérem filmu Red Tails společnosti Lucasfilm je Anthony Hemingway a scenáristou John Ridley. V hlavních rolích se objeví Cuba Gooding Jr. a Terrence Howard. Jde o příběh inspirovaný první černošskou leteckou bitevní jednotkou americké armády ve druhé světové válce.

Příběh čerpá z osudů prvních Afroameričanů z Tuskegee v Alabamě, kteří prolomili rasismus v armádě a prosadili se jako piloti. Název Red Tails byl odvozen od barvy ocasu stíhaček, která upozorňovala posádky amerických bombardérů na stroje tuskegeeských letců, jež je provázely. 

Prvního kurzu na vojenském letišti asi 64 kilometrů východně od Montgomery se v červenci 1941 účastnilo 13 černošských kadetů. V příštích čtyřech letech byli vysláni na více než 15 000 bojových misí po celé Evropě a severní Africe.

Českým partnerem projektu je společnost Partnership Pictures Aleše Komárka. Letecké bitvy se zrodily na obrazovkách počítačů.

FILMharmonic Orchestra Prague je symfonické těleso, v němž příležitostně hrají členové České filharmonie, Pražských symfoniků nebo SOČR. Téměř deset let natáčí hudbu k filmům i počítačovým hrám. Orchestr spolupracoval s mnoha známými tvůrci a herci, jako jsou například Quentin Tarantino, Ridley Scott, Werner Herzog, Jodie Fosterová, Robert Redford a s mnoha skladateli.

Lucas se proslavil zejména šesti snímky o Hvězdných válkách, které patří k nejpopulárnějším a nejvýdělečnějším sériím.  Filmy vznikly v letech 1977 až 2005. Po uvedení filmu Epizoda III - Pomsta Sithů sice Lucas oznámil, že už další titul nenatočí, ale v roce 2008 na plátna kin vyslal nepříliš dobře přijatý animovaný film Star Wars: The Clone Wars (současně s ním vznikl i TV seriál).

Skladatel Terence Blanchard se vrátí do Prahy 6. července, kdy na Žofíně se svým kvintetem zahraje na festivalu Prague Proms.

 

Právě se děje

Další zprávy