Oslavte advent hudbou na hradě Rabí

čtk, kiz
28. 11. 2005 18:00
Plzeň/Rabí - Správci zříceniny hradu Rabí na Klatovsku chtějí lidem zpříjemnit předvánoční shon dvěma koncerty a neobvyklými prohlídkami hradu při svíčkách.

Památky jsou v zimě v naprosté většině zavřené, vánoční koncerty na Rabí se ale pravidelně konají asi od roku 1997 a prohlídky při svíčkách posledních pět let, prozradil kastelán Rabí Michal Novák.

První koncert bude v pátek 9. prosince a od 19:30 hod návštěvníky čeká vystoupení kytarového virtuosa a skladatele Štěpána Raka. V sobotu 17. prosince v 18:00 hod zazní v prostoru hradní konírny gotické a renesanční vánoční písně a zpívané adventní nešpory v podání komorního vokálního souboru Schola Angelica.

Kromě koncertů, o něž je na Rabí poměrně velký zájem, se návštěvníci mohou těšit i na neobvyklou prohlídku za svitu svící. "Prohlídková trasa je osvětlena pouze svícemi, jednu svíčku dostane na začátku prohlídky také každý návštěvník," řekl Novák. Lidé si tak mohou udělat představu o tom, jak prostory hradu vypadaly v minulosti bez elektrického osvětlení.

Hrad Rabí proslul jako nejrozsáhlejší česká zřícenina, ale i jako místo, kde v roce 1421 přišel husitský hejtman Jan Žižka o druhé oko. Zároveň patří k nejvíce navštěvovaným památkám v Plzeňském kraji. S letošní návštěvností jsou správci hradu spokojeni. "Je vyšší než loni o několik tisíc lidí. Celkem bylo letos na Rabí přes 70.000 návštěv," doplnil Novák.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 59 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy