Obrazem: Zahrála přes 40 písní. Taylor Swift zahájila první turné po pěti letech

Obrazem: Zahrála přes 40 písní. Taylor Swift zahájila první turné po pěti letech
"Nevím, jak popsat, co ve mně tohle všechno vyvolává," řekla zhruba 70 tisícům křičících fanoušků na stadionu ve městě Glendale ve státu Arizona, kde se před měsícem hrálo finále ligy amerického fotbalu Super Bowl.
Podle agentury AP umělkyně na úvod zařadila šest skladeb z alba Lover, vydaného roku 2019.
Show zakončila sedmi písněmi z nejnovější nahrávky, loňských Midnights.
Jako poslední song zazněla Karma.
Foto: ČTK/AP
Kultura AP, Kultura
19. 3. 2023 11:00
Tříhodinovým průřezem celou svou sedmnáctiletou kariérou zahájila americká zpěvačka Taylor Swift první turné po pěti letech. "Nevím, jak popsat, co ve mně tohle všechno vyvolává," řekla zhruba 70 tisícům křičících fanoušků na stadionu ve městě Glendale ve státu Arizona, kde se před měsícem hrálo finále ligy amerického fotbalu Super Bowl.

Podle agentury AP umělkyně na úvod zařadila šest skladeb z alba Lover, vydaného roku 2019, a show zakončila sedmi písněmi z nejnovější nahrávky, loňských Midnights. Jako poslední song zazněla Karma. Doprostřed vměstnala Taylor Swift několik bloků kompozic vždy z jedné desky. Pouze z debutu vydaného roku 2006 vybrala jediný singl Tim McGraw odkazující ke stejnojmennému americkému zpěvákovi.

Celkem diváci v Glendale slyšeli 44 písní v průběhu 192 minut, což je více než dvojnásobek oproti tomu, jak dlouhé bývaly koncerty Taylor Swift dřív.

Podle deníku Guardian zpěvačka vystřídala sedm úborů včetně toho z videoklipu k hitu 22. Scéna se neustále měnila, Taylor Swift doprovázeli tanečníci i vokalisti. Každý návštěvník dostal svítící barevný náramek, který byl synchronizovaný se světelnou show. Mezi diváky převažovaly dívky a ženy bílé pleti z amerických předměstí či maloměst, z nichž mnohé s hudbou Taylor Swift vyrůstaly a často také byly oblečené jako zpěvačka na obalech jednotlivých desek, popisuje Guardian. Podle časopisu Variety.com většina písní zněla přesně jako na deskách, což se dalo čekat právě od umělkyně, jež v posledních letech kvůli bitvě o autorská práva znovu přetočila svá starší alba.

Taylor Swift v Glendale zahájila koncertní šňůru nazvanou The Eras Tour, která má divákům vynahradit absentující turné k deskám Lover, Folklore, Evermore a Midnights. Ani jednu třiatřicetiletá hvězda nemohla představit naživo kvůli hygienickým opatřením spojeným s pandemií koronaviru. Když vloni v listopadu turné oznámila, označila ho za "cestu mou hudební minulostí, současností i budoucností". Šnůra čítá 52 koncertů po USA, vyvrcholí 9. srpna v kalifornském Inglewoodu.

Oznámení, že jedna z nejpopulárnějších popových hvězd Taylor Swift bude po pěti letech koncertovat, v USA vyvolalo enormní zájem. Lidé na vstupenky čekali dlouhé hodiny v internetových frontách prodejce vstupenek Ticketmaster. Ten nakonec všechny lístky udal v předprodeji určeném členům fanklubů či věrnostních programů a samotný prodej pro širokou veřejnost zrušil s odůvodněním, že žádné lístky nezbyly.

Protože ani spousta uživatelů z věrnostních programů se však ke vstupenkám po hodinách čekání neproklikala, kauza vzbudila kritiku na sociálních sítích. V reakci na to ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, že prošetří, zda Ticketmaster nezneužívá monopolního postavení na trhu, a firma Live Nation, která tohoto prodejce vstupenek vlastní, se za postup omluvila při grilování v americkém Senátu.

Na nezvládnutý prodej vstupenek při nynějším zahájení turné v Glendale nepřímo odkázala také Taylor Swift, když v jednu chvíli poděkovala fanouškům, že přišli. "Vím, že to tentokrát vyžadovalo zvlášť velké úsilí," řekla podle agentury AP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy