Nový žebříček nejprodávanějších písní všech dob. Tak s ním zamíchaly streamovací služby

pej
31. 3. 2016 16:38
Žebříček nejprodávanějších alb všech dob není jediným ukazatelem popularity. Podle webu britského deníku The Guardian by se měl posuzovat i objem streamování, ohlas na sociálních sítích, množství fanoušků na YouTube nebo počet prodaných vstupenek na koncerty.
Mariah Carey
Mariah Carey | Foto: ČTK

Písně Mariah Carey, Whitney Houston nebo Binga Crosbyho patří mezi 20 nejprodávanějších skladeb všech dob. Na službě Spotify je ale ve streamování předčí jiní interpreti. Web deníku The Guardian poukázal na to, že doba se mění a popularita dnes není totéž co před 40 lety.  

Stejně jako počet prodejů by se měl posuzovat i objem streamování, ohlas na sociálních sítích, množství fanoušků na YouTube nebo počet prodaných vstupenek na koncerty.

Analýza dat hudební služby Spotify prokázala, že interpreti, jejichž hudba figuruje mezi 20 nejprodávanějšími, nepatří zároveň k nejstreamovanějším. Hudební průmysl by změnu trendu měl zohlednit i při sestavování žebříčku popularity, píše dále The Guardian.

Píseň All I Want for Christmas Is You (14. nejprodávanější singl) od Mariah Carey, zaznamenal na Spotify přibližně 114 miliónů poslechů. Zatímco Lean On od americké skupiny Major Lazer mělo jen za loňský rok 540 miliónů přehrání. Podobně dopadly během porovnání i další dvě desítky muzikantů z žebříku top 20. 

Z dat rovněž vyplývá, že mezi nejstahovanější patří hudba posledních deseti let. "Současní interpreti si uvědomují, že služby jako Spotify jsou zajímavým prostorem pro vytvoření silné fanouškovské základny mladých lidí," píše The Guardian.

Na druhou stranu legendy jako The Beatles, AC/DC nebo Led Zeppelin zaujímají ke streamovacím službám dlouhodobě odtažitý postoj a svoji hudbu k poslechu na internetu nenabízejí. To do určité míry výsledky zkresluje.

Největšímu ohlasu z dvacítky bestsellerů se na Spotify těší například vánoční hity. Balada od Mariah Carey zaujala na žebříčku nejprodávanějších hitů 14. místo, na Spotify ale patří mezi nejstreamovanější. Stejně v žebříčku směrem nahoru posunula například i Whitney Houston nebo kapela Scorpions.

10 nejprodávanějších singlů všech dob (zohledněno o streamování)

1. (14. místo All Time Singles) Mariah Carey - All I Want For CHristmas Is You
2. (7. místo) Whitney Houston - I Will Always Love You
3. (13. místo) Celine Dion - My Heart Will Go On
4. (16.místo) Scorpions - Wind of Change
5. (12.místo) Bryan Adams - (Everything  I do) DO It for You
6. (1.místo) Bing Crosby - White Christmas
7. (11. místo) John Travolta a Olivia Newton-John - You´re the One That I Want 
8. (2.místo) Eltoh John - Candle in the Wind
9. (4.místo) Mungo Jerry - In the Summertime
10. (20. místo) The Beatles -I Want to Hold YOur Hand

Top 10 nejstreamovanějších singlů na Spotify

1. Major Lazer  - Lea on 
2. Ed Sheeran - Thinking Out Loud
3. Omi - Cheerleader
4. Justin Bieber - What Do You Mean?
5. Mark Ronson - Uptown Funk
6. Justin Bieber - Sorry
7.  Hozier - Take Me To Church
8. The Weeknd - Can´t Feel My Face
9. Wiz Khalifa -  See You Again
10. Skrillex - Where Are Ü Now
 

Právě se děje

před 24 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 1 hodinou

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy